Sertab titiz Tolga dakik Hülya eğlenceli

Şöhret uzun ve zor bir yolculuk. Bu serüvende sanatçıların en büyük desteği kuşkusuz menajerler. Elbette şöhretleri onlardan daha iyi tanıyan yok. Fakat işleri arka planda kalmayı gerektiriyor. Sanat camiasının en az temsil ettikleri sanatçılar kadar ünlü menajerlerine işlerinin inceliklerini anlattırdık

Onlar sanatçının eli ayağı, çoğu zaman sırdaşı, can yoldaşı hatta kader ortağı... Yakın zamana kadar, ünlü isimlerin telefonlarına bakıp çantalarını taşımaktan ibaret olduğu düşünülen menajerlik aslında çok zor bir meslek. Poll Production'ın sahibi Polat Yağcı'nın dediği gibi sanatçılar şirketse, menajerler de CEO. Verimlilik, kârlılık, doğru yönetim, markayı koruma ve geliştirme, sanatçıyı doğru işlerle buluşturma gibi görevleri var. Bütün bu süreç aslında bir hayat arkadaşlığı çerçevesinde gelişiyor. Şöhret, kendini güvendiği insana teslim ediyor ve o andan itibaren hayat yolculuğu başlıyor. Mesleğin önemli isimlerine 'menajerliği' anlattırdık ve tabii starlarını da sorduk.

POLAT YAĞCI
Menajer-Yapımcı-Prodüktör (Volkan Konak, Hande Yener, Kutsi, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Mustafa Sandal, Nükhet Duru, İzel, Berksan, Alişan, Metin Arolat, Volga Tamöz, Yavuz Bingöl, Zara, Manga)

Elimi asla üzerlerinden çekmem
40'a yakın sanatçının menajerliğini yapıyor Polat Yağcı. Ama onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik aynı zamanda o sanatçıların yapımcısı olması. Yani büyük patron o. Peki şirketinde sistem nasıl çalışıyor? İşte Yağcı'nın söyledikleri: "Sanatçıyı bir şirket olarak düşünürseniz, menajer CEO'dur... Söz konusu pazarlama yalnızca maddi anlamda değildir. Marka oluşturma, oluşturulan markayı yönetme maddi pazarlamadan daha önemlidir. Bu kısım iyi yönetildiğinde 'satış' zaten istenilen düzeyde gerçekleşir. Menajer sanatçının her şeyine vakıf olmalıdır. Birebir ilgilenmese de ilgilenecek kişileri tayin edip, sistemi yönetir. Gerekli konunun profesyonelleriyle sanatçısını doğru noktada buluşturur. Doğru avukattan, doktora, sigortacıdan şoföre hepsi bu sisteme dahildir." Peki bir menajer sanatçının özel yaşamına müdahale eder mi? "Bu çok tartışılan bir konu" diyen Yağcı, "Menajerlerin özel hayata gerçekten gerekli olduğunda yol gösterici ya da durumu özetleyici nitelikte müdahil olabileceklerine inanırım" diyerek sözüne devam ediyor. Çünkü gerekçeleri var: "Neticede yaşanabilecek yanlış ilişkiler, markaya telafisi olmayan zararlar getirebilir. Gelin görün ki, starlarla çalışıyorsanız, skandallar da hayatınızın bir parçası olur. Kimi zaman yanlış ilişkilerin o isimleri büyüttüğü de görülmüştür. Bu içler acısı bir durum. Yapımcı gözüyle baktığınızda durum daha trajikomik... Sayıları çok az olan ve bu işi layıkıyla yapan dostlarımı tenzih ederek belirtmek isterim ki, çanta taşıyanlara menajer deniyor son dönemde. Ne iş yaptığı belli olmayan sanatçıların ne iş yaptığı belli olmayan menajerleri var her yerde... Öyle ki, adam mesleğinin adını doğru yazamıyor... Menajer değil, menejer diyor kendine... Yapımcı olmasına rağmen menajerliği kimseye bırakmayan Polat Yağcı bunun gerekçesini de şöyle açıklıyor: "Bu, girift bir iş. Ben sadece şu ucundan tutayım demekle olacak bir iş değil. Bir de yapımcılığını yaptığınız sanatçılar ister istemez menajer olarak da sizi görmek istiyor. Güven temelli bir iş bu. Bir de benim gibi kontrolcü bir insansanız, isminizin geçtiği bir işi bir başkasına teslim edemiyorsunuz. Belki bir gün sistem biraz daha gelişir, daha iyi birilerini yetiştirebilirsek sorumluluklarımı paylaşabilirim ama asla elimi tümüyle üzerlerinden çekmem." En çok merak edilen konu, sanatçıların konser öncelerinde garip isteklerinin doğru olup olmadığı. Yurt dışındaki standartlarla buradaki standartların farklı olduğunu belirten Yağcı, "Öyle aşırı istekler olmaz. En uçuk istek belki özel uçakla transfer hizmeti olabilir." diyor.

UĞUR SANDAL
Menajer (Hülya Avşar)

Hülya Hanım'la beraber büyüdük

25 yıldır Hülya Avşar'la birlikte aynı yolda yürüyen Uğur Sandal sanatçının psikolojisinin altını çiziyor: "Biz Hülya Hanım'la beraber büyüdük. Aile gibi olduk. Menajer iyikötü günlerinde sanatçının psikolojisini değerlendirip ona göre davranmalıdır. Sanatçısının 5 yıllık kariyer planlamasını yapmalıdır. Basın iletişimini dengelemelidir. Menajer sanatçının her şeyidir, sağ koludur. Hülya Hanım aile ortamı olan sahneleri tercih eder. Sahne saatine dikkat eder ve gecikmeyi asla istemez. Sahnenin ışık ve ses sistemi konusunda titizdir. Sahnede çok hareketli olduğu için podyum düz olmalıdır. Neşeli dinleyici konsantrasyonunu artırır ve sahnesine doğrudan yansır. Kulisinde ise; cam şişede su ve meyve ister. Sahne sonrasında kahve eşliğinde ekibi ile gecenin kritiği yapmaya ve sohbet etmeye bayılır."

ARKADAŞINA GÖNDER
Sertab titiz Tolga dakik Hülya eğlenceli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN