Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzikal ruh ikizimi buldum

Lara Fabian ile düet yapan ve kendisini Açıkhava'daki konserinde ağırlayan Mustafa Ceceli, "Dünyada müzikal bir ruh ikizinizin olması çok ilginç" diyor

Dünyanın en büyük seslerinden Lara Fabian ile Türk pop müziğinin son dönemdeki en parlak isimlerinden Mustafa Ceceli, bir maxi single projesi için bir araya geldi. Birlikte 'Make Me Yours Tonight/Al Götür Beni' adlı şarkıda düet yapan Fabian ile Ceceli'yi bir araya getirme fikri ise Türk asıllı Belçikalı prodüktör Matt Mert Ersin'e ait. Bu işbirliğini geçtiğimiz çarşamba günü Ceceli'nin Harbiye Açıkhava'da verdiği konserde aynı sahneyi paylaşarak perçinleyen Fabian ve Ceceli ile ortak projelerini konuştuk…
- Bu proje ortaya çıkmadan önce Mustafa Ceceli ismini biliyor muydunuz, yoksa birinin size bahsetmesi sonucu mu öğrendiniz?
L.F.: Daha önce kendisiyle tanışmıyordum ama 'Es' adlı şarkısını biliyordum. Yapımcım Matt M. Ersin aracılığıyla tanıştım kendisiyle.
- Mustafa Ceceli'yi tanıdıktan sonra sizi etkileyen ne oldu da aynı projede yer almaya karar verdiniz; aranjeleri mi, sesi mi?
L.F.: Müziğinin bir taraftan modern, bir taraftan da klasik temelleri beni çok etkiledi. Sadece iyi bir şarkıcı değil, çok profesyonel bir aranjör de aynı zamanda kendisi. Böylece müziğinde çok güzel bir bütün oluşturuyor.
- Mustafa Bey, dünyanın en güçlü seslerinden biriyle aynı projede çalışma teklifini aldığınızda tedirgin olmadınız mı?
MUSTAFA CECELİ: Bu her gün yaşadığımız, alıştığımız bir durum değil. Başta tabii şaşkınlık geçirdim ve "Gerçekten mi!"dedim. İşin ciddiyetine vardıktan sonra da sorumluluk kısmı devreye girdi. Bu kadar önemli bir sanatçıyla aynı projede buluşmanın bir sorumluluğu var çünkü. Olağanüstü bir ses ve o şarkıda onun yanında durabilmeniz gerek. Bu nedenle öncelikle bu duruma kendimi psikolojik olarak hazırlamaya çalıştım.
- 'Bu proje benim hayatımın dönüm noktası olabilir' diye düşündünüz mü?
M.C.: Hayatımda bir sürü kilometre taşı var; eminim ki bu da onlardan biri. En önemlisi de böyle bir sanatçı ile beraber dünya pazarı için bir çalışma yapmış olmak. O açıdan tabii ki hep kendimi, hem de bizim müziğimizi, sesimizi tüm dünyaya duyurmak için güzel bir fırsat bu.
- Birlikte seslendirdiğiniz 'Make Me Yours Tonight/Al Götür Beni' şarkısı sizin için farklı bir deneyim mi oldu?
L.F.: Kesinlikle çok armonik ve başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bu şarkıyla bir şekilde Mustafa'nın dünyasına girmiş oluyorum ve biraz da onu, kendi dünyama çekiyorum.
- Aslında bu projeyle Mustafa Bey'i dünyaya da tanıtmış oluyorsunuz...
L.F.: Müzikte başarıdan öte en önemli şey; inandığımız birisiyle birlikte adımlar atmak, bir yerlere gitmek… Bu kendi başarınızdan öte bir sanatçı olarak da misyonunuz olmalı. Benim de kariyerimde çok büyük isimlerle düetler yapma şansım oldu. Amerika'da Michael Bolton'la söyledim, Michael Jackson ve Beyonce ile aynı sahneyi paylaştım... Yani bana da büyük isimler tarafından yeni kapılar açıldı. Benim de aynı şekilde Mustafa'ya yeni bir kapı açmam benim için bunun doğal bir devamı. Ve kendisi de bunu hak ediyor çünkü çok büyük bir sanatçı.
- Dünyaca tanınmış büyük bir sanatçı olarak bu kadar mütevazı olmayı nasıl başarıyorsunuz?
L.F.: Çok teşekkür ederim ama ben mütevazı değil, normalim.
- Bunun alışılmış bir mütevazılık olmadığını söyleyebilirim ama…
L.F.: Bu bir eğitim meselesi herhalde. Ben klasik müzik dünyasından geliyorum ve konservatuvarda ciddi bir eğitim aldım. Sonuçta tanınmak ya da ünlü olmak bu işin bir noktası sadece. Asıl önemli olan çalışmak ve iyi işler yapmak. Zaten mütevazı olmamak, müziğin gerçek anlamını kavrayamadığınız anlamına gelir. Ayrıca parlamak için yokuz biz, ışık saçmak için varız!
- Mustafa Bey, siz böylesine mütevazı bir yıldızla karşılaşmayı bekliyor muydunuz?
M.C.: Beklemiyordum. Açıkçası mütevazılığı şu noktada beni şaşırtmadı; başarının nasıl geldiğini az buçuk tahmin edebiliyorum. Fakat 'Dünyada da mı böyle?' diye düşündürttü bana. Çünkü karşımda 20 milyon kopya albüm satmış bir divanın egosu yoktu; tam tersine son derece samimi bir insan kendisi.
- Doğru ruhların buluşması çok da kolay olmuyor herhalde…
M.C.: Özellikle müzik için evet. Müzikte Onno Tunç-Sezen Aksu, Çiğdem Talu-Melih Kibar gibi ortak ruhlar var mesela… Böyle bir buluşmanın Lara ile bizimki gibi global platformda olması da enteresan. Yani dünyada müzikal bir ruh ikizinizin olması çok ilginç.

ARKADAŞINA GÖNDER
Müzikal ruh ikizimi buldum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN