Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şemsiyelerin ikinci baharı

Kırılan, ters dönen, yamulan şemsiyelere ikinci bir şans verebilir, bunlarla eviniz ve bahçeniz için çok eğlenceli eşya ve aksesuvarlar yapabilirsiniz

Türkiye'nin tropik iklime geçtiğimizi düşünmemize sebep olan acayip yaz yağmurlarında siz de birkaç şemsiye zayi ettiyseniz üzülmeyin, hem iskeletinden hem de kumaşından yararlanarak onları geri dönüştürebilirsiniz. İşte sizin için tasarladığım birkaç örnek:

SIRA DIŞI AYDINLATMA
Çok nadiren de olsa bazen şemsiyenin iskeleti sağlamken kumaşı zarar görebiliyor. İlginç bir tasarım, sıra dışı bir aydınlatma ise amacınız sağlam, büyük bir şemsiyenin iskeletini alıp en yakın elektrikçiye koşun. Şemsiyenin her bir koluna bir ampul gelecek ve tutma yeri de tavana monte edilecek şekilde şeffaf bir kablo ile elektrik tesisatını yaptırın. Çok uygun fiyatlı bir tasarım değil, onu baştan söyleyeyim ama etraftan fazlasıyla takdir toplamanızı sağlıyor.

BAHÇEYE KORKULUK
Bahçede yetiştireceğiniz iki domatese göz diken saksağanlar varsa siyah bir şemsiye imdadınıza yetişebilir. Elinizde benimki gibi oyuncak bebek kafaları ve hatta gözleri varsa işiniz daha da kolaylaşabilir tabii. Yoksa şemsiye kumaşını hiç iskeletinden ayırmadan tepesine küçük plastik saksılardan geçirin ve altındaki deliklerden şemsiyeye sabitleyin. Üstüne çirkin bir yüz de çizebilirsiniz. Sonra bir şapka takın, korkunç hale getirebilecek diğer aksesuvarlarla zenginleştirerek bahçenize yerleştirin; tecrübeyle sabit, o çok akıllı kuşlar bu kara korkuluktan çok korkuyor ve kesinlikle bitkilerinize yaklaşmıyorlar.

SU GEÇ İRMEYEN MİNDER
İskeleti tamamen kullanılamaz hale gelmiş iki uygun desenli şemsiyenin kumaşlarını tellerinden ayırıp; kenarlarından birbirine dikin. Ortasında kalan boşluğu kapatmak için de uygun renklerde iki büyük boy düğme takın, düğmeleri de birbirine sabitleyin. İçini kırpılmış sünger ya da herhangi bir dolgu malzemesiyle doldurun. İşte size yağmurda kalsa da bahçe sularken ıslansa da bozulmayacak minderler... Yaz boyunca bahçede ya da terasta kullanıp sonra içini boşaltıp kaldırabilirsiniz. Ben minderlerin içini, o sırada elimde fazlaca bulunan havalı naylonlarla doldurmuştum. Oturduğunuzda sağa sola kaykılırken havalı naylonların yarattığı his çok eğlenceli oluyor.

MUTFAK ÖNLÜĞÜ
Bahçeyle uğraşırken üstünüzü çamur, toz topraktan korumak istiyorsanız önlük yapmak için ekose şemsiyelerin kumaşı çok uygun. Ben küçülebilen şemsiyelerden bir tanesinin kumaşıyla yaptım, 34 beden bir kadın için ideal bir önlük oldu. Üst iki uca birer ip, yanlarda kalan uçlara da birer ip iliştirince rahatlıkla üstünüze takabiliyorsunuz. Katlanmayan şemsiyelerin kumaşları daha büyük bedenler için ideal olacaktır. Siz siz olun, önlüğü mangal yaparken kullanmayın. Şemsiye kumaşlarının sentetik olduğunu ve ateşe dayanıklı olmadığını, tam tersine bir anda alev alabilecek bir yapıya sahip olduğunu hatırlayın.

ALIŞVERİŞE ÖZEL POŞET
Şemsiye kumaşlarından alışverişlerinizde naylon poşet almanızı engelleyecek, güzel renk ve desenlerde çantalar yapabilirsiniz. Rulo yapıp çantanıza atabileceğiniz, sonra açıp alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, yıkanabilir bir poşete kim hayır diyebilir ki?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şemsiyelerin ikinci baharı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN