Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaları da renkli, odaları da

Giriş Tarihi: 23.8.2014

Çocuğunuzun odasına yeni bir soluk getirmek için yeni ve enerjik bir renkle işe başlayabilirsiniz. Yeni renk odaya tazelenme hissi katar

Çocuğunuzun odası için renk seçimi sürecine onları da dahil ederseniz, çocuğunuz renkli bir dünyanın içinde olmanın zevkine varacak, yaratıcılığı gelişecektir. Küçük yaşlardan itibaren karar süreçlerine dahil olan çocukların kendilerine daha çok güvendiği de bilinen bir gerçek. Kendi bakış açılarıyla odalarının çok daha eğlenceli ve yaratıcı olacağı da kesin. Sıra dışı renk tonlarıyla dikkat çeken Jotun, çocukları renk seçim sürecine dahil ederken çocuğun önüne sınırsız renk seçeneği sunmamanızı öneriyor. Çünkü böyle olduğunda çocuk bunalıyor, karar veremiyor ve dekorasyon süreci bir kabusa dönüşebiliyor. Onun yerine, çocuğunuzun karakterine uygun ve gelişimine faydalı olacak 10 renk arasından seçim yaptırmak öneriliyor. Çocuk odalarıyla ilgili koleksiyonunu piyasaya sunarken renklerin çocukların üzerindeki psikolojik etkisini de yayımlamış Jotun. İşte sezonun dikkat çeken çocuk odası renkleri ve psikolojik etkileri:
Yeşil: Yeşil tonları zihni geliştirir ve gözleri dinlendirir. Çocukların daha hızlı öğrenmesini sağlayan yeşil tonları, çocukların konsantrasyonunu artırmaya yardımcı olur. Eğer çocuğunuz sabahları uyanma zorluğu çekiyor ise, bu renk sayesinde güne enerjik ve yenilenmiş bir şekilde başlayacaktır. Zümrüt yeşili gibi daha canlı yeşil tonlarını tüm duvarlar yerine öne çıkarmak istediğiniz bir duvarda kullanabilirsiniz.
Mavi: Çok hareketli çocuklar için idealdir, uyumayı kolaylaştırır. Mavinin hakim olduğu odalarda, çocuklar kendi kendine sıkılmadan oynayabilirler. Mavi aynı zamanda üretkenliğin de rengidir. Mavi tonlarında bir oda, çocuğunuzun verimli bir şekilde çalışmasına veya yeni bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Mavinin sakinleştirici etkisi canlı renkli oyuncak ve aksesuvarla dengelenebilir.
Turuncu: Mercan tonlarına yakın turuncular bu yıl da çok kullanılıyor. Turuncu duyuları harekete geçirir. Çocuklara mutluluk getirir ve onların yaratıcılığını harekete geçirir.
Lavanta tonları: Lavanta gibi morun açık ve pastel tonları sakinleştirici ve huzur vericidir. Morun koyu tonları huzursuzluk yaratacağı için açık mor ve lila tonlarını seçmek uygun olacaktır. Gri: Gri tonları çocuk odaları için, renkli aksesuvarlar kullanılmadıkça sıkıcı bir atmosfer yaratabilir. Griyi kullanırken canlı renklerde mobilyalar ve aksesuvarları tercih edebilir, duvarlarda canlı renklerle küçük oyunlar oynayabilirsiniz.

ÇOCUK ODASI İÇİN YARATICI FİKİRLER
Bir duvarı sanat galerisi yapın: Çocuğunuzun yaptığı resimleri, okulda hazırladığı bir çalışmayı duvara asabileceğiniz bir bölüm oluşturun. Bu galeriye mantar pano ve karatahta da ilave edebilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman söküp çıkarabilir, yenisini duvarı bozmadan ekleyebilirsiniz. Dev posterler ya da duvar kağıdı: Çocuğunuzun sevdiği bir deseni duvar kağıdı olarak uygulatabileceğiniz gibi, aynı desenden kumaş da ürettirebilirsiniz. www.wallogy.com
Bütçenize göre hareket edin: Bütçeniz sınırlıysa, ağırlığı çocuğunuzun büyüyünce de kullanabileceği mobilyalara verin. Değiştirmeyi düşündüğünüz karyola gibi kalemleri sağlamlığından emin olduğunuz ama daha hesaplı markalardan temin edin.
Düzene davet: Çocuğunuzu oyuncak kutusu gibi düzen araçlarını kullanmaya ikna etmek için yaratıcı çözümler bulun. Araba temalı çocuk odası için kırmızı, sarı ve yeşil sepetler almak gibi...

KÜÇÜLEN KALEMLER
Kullanılamayacak kadar küçülmüş renkli boya kalemlerini, bir çerçeveye yapıştırarak değerlendirebilir ya da yapılmışı için Debenhams mağazasına göz atabilirsiniz.

GEOMETRİK DERİNLİK
Üç boyutlu geometrik desenler, bu sezon evlerin vazgeçilmezi olacak. Özellikle döşemelik kumaş ve yastık gibi aksesuvarlarda kendini gösteren geometrik trende kayıtsız kalmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaları da renkli, odaları da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN