Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyah artık yeni beyaz mı?

Giriş Tarihi: 30.8.2014

Dekorasyonda ferahlık ve aydınlıkla adeta eşanlamlı olan beyazın yerini siyah alabilir mi? Şıklığın sembolü olan siyah, farklı tonlarıyla renk ve derinlik yaratarak dekorasyonu bambaşka bir boyuta taşıyor

Dekorasyon dünyası bu yılın başından beri bu konuyu tartışıyor. Beyazın yerini başka bir rengin hatta tam karşıtı olan siyahın alma ihtimali kimilerine imkansız gelirken bir grup da sofistike çağrışımlar yapan ve şıklığın sembolü olan siyahın beyazın yerini çoktan aldığı görüşünde. Son zamanlarda gördüğüm yabancı dekorasyon dergilerindeki hemen hemen bütün evlerde siyah hakimiyeti var. Bu dekorasyonda yepyeni bir trend. Bembeyaz bir fonda kendini yeterince gösteremeyen mobilya ve aksesuvarlar, siyah fonun önünde birden devleşiyor. Farklı siyah tonları renk ve derinlik katmanları yaratarak dekorasyonu bambaşka bir boyuta taşıyor. Dekorasyonda siyahı bu denli yoğun kullanmak özellikle Amerika'da çok yaygın. Tuhaf bir şekilde bulutların devamlı tepede olduğu yağmurlu ve kasvetli İngiltere de bu siyah trendine çok sıcak bakıyor. Bol pencereli ve yüksek tavanlı Londra evleri, siyaha teslim olmuş durumda. Önümüzdeki günlerde adından daha da çok söz edilecek olan siyah trendini göremeyeceğimiz tek yer herhalde İskandinav ülkeleri, diye düşünüyorum. Onlar da bu mutlak derinlik yaratan rengi mobilya tasarımında sıklıkla kullanıyorlar zaten.

KARANLIKTAN KORKMAYIN
Siyah karanlık ve kasveti çağrıştırıyor belki ama güneş alan, bol pencereli bir eviniz varsa karanlıktan çok da korkmamak gerekiyor. Mekana siyah katmak bazen mobilya ve aksesuvarlara ihtiyaçları olan fonu vermek anlamına gelebilir. Dekorasyona siyah katmak da daima mutlak siyah kullanmak anlamına gelmemeli. Siyahın bir sürü tonu olduğunu da unutmamak gerekiyor. Evinize siyah ile daha şık ve sıra dışı bir görünüm kazandırmak ve bu yeni trendi yakalamak istiyorsanız size birkaç önerim var:

Siyah duvarlar:
Duvarları siyaha boyamak, bu yeni trendin ilk ve en doğru adımı olabilir. Ama yüksek ve beyaza boyanmış bir tavan ve çok pencereli, güneş alan bir mekan söz konusuysa. Aksi takdirde eviniz bir korku filmi setine dönüşebilir. Müstakil bir evde oturmuyorsanız, normal bir apartman dairesi söz konusuysa yüksek tavanın ancak bir hayal olabileceğini kabul etmek zorundayız maalesef. Bu durumda siyahı ancak bir ya da iki duvarda kullanabilir; veya bordür şeklinde bir bölüm tasarlayabilirsiniz. Duvarları simsiyah yapabileceğiniz gibi evinizin aldığı doğal ışık durumuna göre antrasit gibi çok koyu bir gri tonunu da deneyebilirsiniz.

Biraz sanat ve aksesuvar:
Siyah duvarın önüne yerleştirilecek sanat eserleri, şık çerçeveli bir ayna, güzel bir duvar saati ya da renkli cam aksesuvarlar, siyahın olduğundan daha güzel ve ışıltılı görülmesini sağlayacaktır. Mümkün olduğunca ışığı yansıtan materyaller tercih etmelisiniz. Çok toz tutsa da cam sehpa, varaklı çerçeveler ve dokulu yüzeye sahip panolar, siyah dekorasyonun vazgeçilmez elemanı olabilir.

Açık renk mobilyalar:
Yumuşacık dokuya sahip kemik rengi kanepe ya da koltuk, ipek yastıklar, püsküllü, hareketli aksesuvarlar, siyahın sertliğini kırıp yumuşatacak, evinize istediğiniz o klas görünümü kazandıracaktır.

Renklendirin:
Çarpıcı renkler, petrol mavisi, bordo gibi doygun ve asil renkler; sarının çarpıcı bir tonu, bakır ve altın gibi pırıltılı tonlar, siyaha çok yakışan renkler. Siyahın yarattığı zeminde daha çok ortaya çıkacak olan bu renkleri evinize hareket katmak için kullanmaktan çekinmeyin.

SİRKE MUCİZESİ
Sirkenin doğal bir kireç çözücü olduğunu biliyor musunuz? Kireçten tıkanmış duş başlıklarını, içinde beyaz tortular oluşmuş su ısıtıcınızı sirke ile temizleyebilirsiniz.

PETROL MAVİSİ
Petrol mavisi geçtiğimiz kış aylarında başlayan yükselme trendini bu kış da sürdürecek. BoConcept'in petrol mavisi koltuğu sezonun hit parçalarından.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyah artık yeni beyaz mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN