Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Annenin bir sözü nelere kadir!

Kuaför Mark Bustos'un, annesinin uyarısıyla başlattığı yardımseverlik hareketi, şimdilerde New York'ta büyük bir iyilik kampansamına dönüştü

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Filipinli saç tasarımcı Mark Bustos ruhunu arındırmak ve mutluluğa erişmek için her pazar New York'taki evsizleri ücretsiz tıraş ediyor New York'taki ünlü güzellik merkezinde Three Squares Studio'da kuaför olarak çalışan Mark Bustos'a saç kestirmek sadece 150 dolar. Yaptığı saç tasarımlarıyla yılda binlerce dolar kazanan Filipinli kuaför sürekli para harcıyor ve toplumsal olaylara karşı umursamaz davranıyordu. Taa ki iki yıl önce Filipin'e ailesinin yanına gidene kadar. Annesi paranın onun ruhunu kirlettiğini söyleyince kafasında bir soru işaretiyle New York'a dönmüş. İş yerine giderken evsiz insanların mutsuzluğunu fark edip bir plan yapmış. Haftanın altı günü çalışan Bustos, o zamandan beri her pazar elinde kuaför malzemeleriyle sokağa çıkıp evsizleri tıraş ediyor ve hatta yüzlerine en uygun son moda saç tasarımını da yapıyor.

BAŞKASI İÇİN İYİ BİR ŞEY YAP
Bu işi yaparken yaptığı tasarımların fotoğrafını çekip sosyal paylaşım ağlarında "Bugün bir başkası için harika şeyler yap" yorumuyla paylaşıyor. Ayrıca Mark Bustos kendi Instagram hesabından saçını kestiği evsizlerin adını ve nerede bulanabileceğini de yardım etmek isteyenler onlara ulaşabilsin diye yazıyor. Saç tasarımcısı "Onlara bir kahve ısmarlayıp saçlarını düzeltmek istediğimi söyleyince önce inanamıyorlar. Sonra da minnet dolu gözlerle kabul ediyorlar. Bilirsiniz ki bir kuaför sadece işini yapıp gitmez, sohbet eder, müşterisini anlamaya çalışır. Buradaki evsizlerin hikayelerini duysanız, inanamazsını!" diyor. Mark Bustos'un kendi ruhunu arındırmak için yapmaya başladığı gönüllü etkinlik kısa sürede ses getirdi ve toplumsal bir etkinlik haline geldi. Kimileri evsizlere yardımlar ediyor ve bunu fotoğraflayıp paylaşıyor, kimisi de pazar günleri Bustos saç kesimini yaparken ona yardım ediyor. Özellikle sosyal paylaşım ağlarında kullanıcıların en çok dikkat ettiği noktaysa bir saç tasarımıyla evsizlerin adeta baştan yaratıldığı oldu. Bustos ruhunu arındırdığı ve farkındalık yarattığı için mutlu olduğunu ve sağlığı elverdiğince yapmaya devam edeceğini Twitter hesabında paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annenin bir sözü nelere kadir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN