Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazla spor yaşlandırır ışıldayan yüz Oscar'ı alır

Cansu Dere'den Berrak Tüzünataç'a birçok ünlü ismin kapısını çaldığı Doktor Ali Kerim Diler'e göre sağlıklı bir cilt için sigarayı bırakmak şart

Dizi mevsimi başlıyor. Peki oyuncular sezona nasıl hazırlanıyor? Canlandıracakları roller veya oyuncu koçları değil konumuz. Birçok dizi oyuncusu sezon öncesi soluğu doktor Ali Kerim Diler'in muayenehanesinde alıyor. Cildine kök tedavisi uygulatıyor, lekelerden arınıyor. Zaten Diler'in ofisinde her an Cansu Dere, Berrak Tüzünataç gibi tanıdık bir simaya rastlamak mümkün. O halde kendisinden güzellik sırları almamak olmaz.

- İnsanlar size niye geliyor? İmajlarını baştan yaratmak için mi?
- Var olanı korumak için geliyorlar. Zaman içinde yıpranan dokuları onarmak için... İnsanlar artık bilinçli. Daha güzel ve bakımlı görünmek istiyorlar. Ama ben hastalarıma uygulama yaparken asla mimikleri yok etmiyorum. Bir sürü oyuncu hastam var. Bazen yapımcılar bile oyuncularını role hazırlanması için bana gönderiyor.

- En ilginç istekler neler oluyor?
- Şu ara dudak takıntısı var. En çok kalın dudak için geliyorlar.

- Kalkık kaşlar, dolgu dudaklar, botokslu yüzler... Nedir bu botoks ve dolgu furyasının nedeni?
- İnsanlara enjekte edilen bazı imajlar var. İnce vücut iyidir gibi. Niye saç ektirme bu kadar yayıldı? Çünkü saçlı erkek daha genç gözüküyor. Ya da kalın dudaklar daha seksi gösteriyor. Popüler kültürün önümüze koyduğu örnekler bunlar.

- Fazla şişmiş dudaklar abartılı durmuyor mu?
- Dudağı kalınlaştırdığında yüz daha feminize oluyor. Ama bazı kişilere sosyal konumu gereği o yüz gitmez. Ya da diyelim ki çok güzel gözleri var, dudağı kalınlaştırıp neden gözlerini arka plana atayım ki! Kimisi '20'li yaşlarda dudağım kalındı, hacim kaybetti' diyor. O zaman birazcık kalınlaştırıyorum. Ama makul ölçülerde. Bazı doktorlara bakıyorum, dört tüp, 10 tüp enjekte ediyor.

- Neden 10 tüp dolgu ister ki bir insan?
- Bu, bir çeşit dismorfobi (kendini beğenmeme hastalığı). İnsanın aynadaki algısıyla ilgili.

KÖK HÜCRE TRENDİ
- Altın oran gerçekten var mı?
Türkiye'de Bergüzar Korel, Berrak Tüzünataç, Dolunay Soysert, Cansu Dere altın orana uyan yüzler. Bir yüzün ışıltısı çok önemli. Işıldayan yüz Oscar'ı alır. Diğeri hayatının rolünü de yapsa alamaz. Bazı hastaların hafif elmacık kemiğini çıkartmak onu altın orana yaklaştırıyor. Çene, burun ve elmacık kemiği hattında ufacık bir dokunuş insanı bambaşka hale getiriyor.

- Son güzellik trendleri neler?
- Kök hücre tüm dünyada trend. İstanbul, Ankara ve Trabzon'da da kök hücre uygulaması yapan, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı hastaneler var. Yenileyici tıp dediğimiz şey bu aslında.

- Nasıl bir uygulama kök hücre tedavisi?
- Kulağınızın arkasından minicik bir doku örneği alınıyor. Laboratuvarda onun tamir hücreleri çoğaltılıyor ve hastaya aynı yerden geri enjekte ediliyor. Kök hücre yöntemiyle plastik cerrahide meme yapanlar da var.

- Etkisi nedir kök hücrenin?
- Altı ay içinde cilt kendini onarmaya başlıyor. Özellikle lekelerde oldukça etkili bir yöntem.

GENÇ KALMAK İÇİN NELER YAPMALI?
- Size gelmeden de genç kalmamız için tavsiyelerde bulunsanız.
- Öncelikle su için. Su çok önemli. Kefir çok önemli. Bağırsak floramız o kadar cilde yansır ki mutlaka iyi çalışması lazım. Kefir içemiyorsanız yoğurt yiyin. Sigara cildin en büyük düşmanı. Klişe doktor lafı sanmayın. Gerçekten cilde zararı büyük. Çünkü çok kritik noktaya etki ediyor. Kılcal damarlarla dokunun temas ettiği yerde darlık yaratıyor. Oysa bizim tüm amacımız o bölgenin daha iyi işlemesini sağlamak. Kanlanamayınca yaşlanma başlıyor. Ben bazı hastalarıma 'Sigarayı bırakmadan gelme' diyorum. Birçok kişi üzerinde de etkim olmuştur. Genç bir cilt için sigarayı bırakmak şart.

- Spor peki?
- Hareket çok önemli. İnsan vücudu hareket için tasarlanmış. Ama sporun abartılmasına karşıyım. Fazla spor yaşlandırıyor. Ne kadar yaparsan, o kadar oksijen tüketiyorsun. Altı gün spor salonundan çıkmayanlar var. Öyle olunca suratın çöküyor. Hani derler ya bir dirhem et bin ayıp örter. 30 yaşında sporcu hastalarım var, adamın yüzü 40 gösteriyor. Fazla spordan yüz kasları eriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazla spor yaşlandırır ışıldayan yüz Oscar'ı alır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN