Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni trend kağıttan parti

Kağıt dondurma, parti zinciri, peçete halkaları, ince kağıttan balonlar, parti flamaları... Son dönemde doğum günü partilerinde kağıt trend

Kağıttan kaselerden defterlere, çocuk maskelerinden kitap kılıflarına, pasaport kılıflarından tabloya kadar her şeyi evinizde pratik bir şekilde kendiniz yapmaya ne dersiniz? Kağıt aşığı Hilal Baltacı (35) bu işe gönül vermiş bir isim. Çocuğunun doğumu ardından kendine kağıtlardan bir dünya oluşturmuş. Hem çocuğuyla iyi vakit geçirmek hem de ona el becerisi kazandırmak istemiş. Baltacı, gördüğü objelerde 'Kağıdı yaratıcı bir şekilde nasıl kullanabilirim?' diye düşünmeye başlayınca değişik tasarımlara imza atmış. Tasarımları arasında günlük kullanılabilecek Türk kahvesinin yanına kağıttan kase, ev dekorasyonu için kağıttan tablo, çocuğunun doğum günü partisi için süs, hediye paketi, çanta gibi tasarımlar da var. Baltacı kağıt sevdası için şunları söylüyor: "Kağıtlarla bir dünya yaratıyorum, kağıttan bir hayal dünyam var. Her ne kadar kağıt çok naif, çabuk yırtılabilen, suda ıslanıp dağılabilen bir malzeme ama çok da estetik bir görünümü var. Dekoratif bir malzeme olarak değerlendirildiğinde farklılık yaratıyor. Amaç evinizde el emeği ve kişisel zevkinizi kullanarak kağıtla evinizi kendinizleştirmek. Kağıt hobisi masrafsız da. Örneğin eski bir haritadan ya da çöpe atılacak bir kağıttan dekoratif tasarımlar yapılabilir, hem geri dönüşüm için ideal bir hobi hem de hoş vakit geçirip sevdiklerinizi sevindirebiliyorsunuz. Evde bulunan birçok materyalle kendi stilinizi yaratabilirsiniz."

ATÖLYELER DÜZENLİYOR
Zaman içinde yaptığı tasarımları sadece çevresiyle paylaşmak yetmemiş Baltacı'ya. Son üç yıldır atölyeler düzenlemeye başlamış. Parti dekorasyonu atölyesi ve kağıt çanta, defter ve kutu atölyelerine özellikle iş kadınları ilgi gösteriyor. Ama Baltacı Türkiye'de origaminin çok bilindiğini ama kağıttan tasarımların Türkiye'de yeni yeni geliştiğini belirtiyor ve "Atölyelerimiz vasıtasıyla içimdeki kağıt tutkusunu insanlarla paylaşmak ve onların da el emeğiyle ailelerine, arkadaşlarına sürprizler yaptığını görmek hoşuma gidiyor" diyor. Baltacı, yaptığı tasarımları aktif olarak günlük hayatında kullandığını söylemeden geçmiyor. Zaten çocuğunun doğum günü partisinde yaptığı tasarımlar sonrasında da atölyeye katılan kişilerin doğum günlerinde kağıttan tasarımlar yapmaya başladığını ve bunun son dönemde kağıttan partiler olarak revaçta olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Yeni trend artık kağıttan yapılan partiler." Baltacı parti dekorasyonu için öneriler sıralamadan da geçmiyor: "Tek kullanımlık kağıttan tabağı temizledikten sonra çocuğunuza taç, süslemeler eşliğinden rengarenk balıklar çizerek tabaktan tablolar yapabilirsiniz. Doğum günleri için kağıt bardağı çok farklı kullanmak mümkün! Dışarıdan maske alacağınıza maskeyi kağıt tabaktan yapabilirsiniz. Doğum günlerinde en trend olanlarsa kağıt dondurma, parti zinciri, peçete halkaları, ince kağıttan balonlar, parti flamaları, eğlenceli içecekler, parti fotoğraflarınız için özel pano" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni trend kağıttan parti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN