Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moda kendine karşı bir şiddet eğilimi içinde

Giriş Tarihi: 27.9.2014
Bu yıl beşincisi düzenlenen Forum Fashion Week, 23 Eylül'de Pera Palas'ta düzenlenen Men in Skirts (Erkek Etekleri) defilesiyle başladı. Ünlü moda eleştirmeni ve yazar Roger Salas küratörlüğünde düzenlenen defilenin ardından dünyaca ünlü tasarımcılara ait etekler dünden itibaren Marmara Forum ve Forum İstanbul alışveriş merkezlerinde sergilenmeye başladı. Biz de bu farklı defile ve erkek modası üzerine Salas ile konuştuk:
Sergide yer alan eteklerin tamamı; tasarımcılar tarafından sipariş üzerine hazırlanmış benzersiz parçalar. Bu projeyi 2000 yılında inşa etmeye başladım. Serginin hayata geçmesi 2006 yılının ilkbaharında oldu.
Koleksiyonda yaklaşık 40 parça bulunuyor. Bu etekler; Roberto Cavalli, Giorgio Armani, Kenzo, Jean Paul Gaultier gibi modacı ve modaevleri tarafından tasarlandı.
Erkeler dönemsel akımların etkisiyle etek giyiyor. Erkek modasında eteğin sembolik göndermeleri vardır her zaman.
Mesela bugünlerde sokaklarda İskoç kilti görüyoruz. Bunun sebebi İskoçya'da gerçekleşen bağımsızlık referandumu... Burada kilt bir sembol olarak kullanıldı. Roma İmparatorluğu'nda da etek güç sembolüydü.
Bugünkü erkek modası bir standart tutturmak için uğraşıyor bence. Küresel moda genel olarak güzel olmayan, kolay olan şeyleri standartlaştırdı.
Modanın kendisi de kendine karşı bir şiddet eğiliminde. Bu da kumaşların kirletilme, yırtılma, ipliklerini ortaya çıkarma eğilimi ortaya çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moda kendine karşı bir şiddet eğilimi içinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN