Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dergi hayatı settekinden eğlenceliym

atv ekranlarının son yıldızı dizisi eğlenceli, hareketli bir dergi olan Go Flamingo’da geçiyor. Ekran karşısında izlediğiniz bu dünyayı daha da yakından tanıtmak için, Seviyor Sevmiyor ekibi ile bünyemizde bulunan Cosmopolitan dergisinin ekibini bir araya getirdik. Onlarca filme konu olan dergicilik hayatına bir de Cosmopolitan çatısı altında bakalım

Dergi hayatı settekinden eğlenceliymiş

BİZDE TOPLANTILAR KEYİFLİ GEÇER
Ankara Devlet Tiyatrosu Tiyatro Bölümü'nden mezun Gerçek Alnıaçık, dizide moda editörlüğü ve yazı işleri müdürlüğü görevlerini yürütüyor.
Dizide sade ve şık bir tarzı var. Cosmopolitan'ın moda editörü Simge Yücepur ise çekimler için normalde ayağından çıkarmadığı sneaker'larını bizim için bir yana atıp şık stilettolarıyla karşımıza çıktı.
- Herkes moda editörü olma merakında. Ne yapar moda editörü?
- Simge Yücepur: Bir çekimin A'dan Z'ye her şeyiyle uğraşır. Diğer çekimler için kullanılacak kostüm ve aksesuvarlara da o el atar.
- Nasıl yapılıyor o güzel moda çekimleri?
- S.Y: Toplantılara sezon trendleri, ilham aldığım görseller hatta yurt dışı çekimlerine dair görsellerle katılıyorum. Tüm ekip konuşuyoruz nasıl bir tema üzerinden nasıl bir çekim yapalım diye. Ondan sonra çekim için kıyafet ve aksesuvar toplama işi başlıyor. Modeller belirleniliyor. Çekim yerine, fotoğrafçıya, saç ve makyajın kime emanet edilineceğine karar veriliyor. Ardından da çekimler gerçekleştiriliyor.
- Dizideki toplantı sahneleri çok gergin geçiyor? Cosmopolitan'da böyle midir toplantılar?
- S.Y: Tam tersine çok keyifli geçiyor. Genelde bina içinde değil bambaşka bir mekanda, hepimizin daha rahat olabileceği bir atmosferde toplantı yapıyoruz. Zaten böyle kreatif bir işte gergin bir toplantı sonrası bizden çok da verimli öneriler çıkabileceğini de sanmıyorum. Her birimiz aklımızda olan, duyduğumuz, merak ettiğimiz şeyleri ortaya seriyoruz. Birlikte konuşuyoruz, geliştiriyoruz. Ardından da hep birlikte karar verdiğimiz konuları sayfalara taşıma süreci başlıyor.
- Nasıl bir eğitim alınmalı moda editörlüğü yapabilmek için?
- S.Y: Ben gazetecilik mezunuyum. Ne yaparsanız yapın, ne eğitimi alırsanız alın bir moda editörünün yanında staj ya da asistanlık yapacağınız bir süreyi kabul etmeniz gerekiyor. Ben 4 yıldır Cosmopolitan'dayım ve asistanlık yaparak bu işe başladım. Bir çeşit çırak-usta ilişkisi ya da bu tarz bir yoğrulmadan geçmeniz gerekiyor. Zaten tüm dünyada da hala bu şekilde işliyor bu iş. Egoyu bir yana bırakmak lazım. Yani tasarım okusanız da moda editörlüğü yapmak bambaşka bir şey. Tabii bir de bir dergiye bağlı değilseniz lütfen kendinizden "Ben moda editörüyüm" diye bahsetmeyin. Instagram'da ya da başka bir sosyal medya platformunda bir şeyler paylaşıyor olmanız da bu işi yapabildiğiniz anlamına gelmez, herkesin biraz zevki var sonuçta. Ya da kendi kendinize iyi giyinmeniz, bu işten anladığınız anlamına gelmez.
- Okur musunuz Cosmopolitan?
- Gerçek Alnıaçık: Bir dönem en çok okuduğum dergi.
- Meraklı mısınız modaya?
- G.A: Bu rol öncesi pek değildim sanırım ancak setteki dergi atmosferi bile bizi o kadar etkiledi ki hepimiz modadan daha çok etkilenmeye, moda üzerine daha çok kafa yormaya başladık. Eskiden moda terminolojisine çok da vakıf değildim şimdi cidden öğrendim. Bu dizi bana inanılmaz bir yol gösterdi.
- Nasıldır moda editörleri, süslü müdür?
- S.Y: Yok aslında. Tarzınız olması çok daha önemli. Mesela dizide en tarz sahibi olan karakter stajyer.
ARKADAŞINA GÖNDER
Dergi hayatı settekinden eğlenceliymiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN