Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahşaba yeni bir ruh veriyor

Yolunuz Tahtakale'ye düşerse, Masal Ahşap isimli küçük bir dükkânda Hakkı Usta'nın el emeğiyle ahşaba farklı anlamlar katarak ortaya koyduğu tasarımları hemen dikkatinizi çekecek

Giriş Tarihi: 13.6.2009
Ahşap ürünler son yıllarda çok revaçta. Ev içi ve dışı dekorasyonun bütün gelip geçici trendlerine rağmen her zaman en önemli unsuru olma özelliğini koruyor. Bu nedenle birçok alışveriş merkezinden ve mağazadan, genelde birbirine benzeyen ahşap dekorasyon ürününe ulaşmak eskisine göre daha kolay. Ama her şeye rağmen el emeği göz nuru ürünlerin yeri bir başka oluyor. Eğer bu tür ürünlere meraklıysanız, İstanbul Eminönü'nde yolunuz Tahtakale tarafına düşerse, Sobacılar Çarşısı'na uğramayı ihmal etmeyin.

YAZ, KIŞ HEP BURADAYIM
Çarşı içinde gezerken önünüze çıkacak küçük bir dükkân hemen dikkatinizi çekecek. Masal Ahşap isimli bu dükkân içinde adım atılmayacak kadar fazla, çeşitli ve renkli ürünüyle adeta sokağa taşıyor. Masal Ahşap'ı beş yıl önce Hakkı Önduygu açmış. Hakkı Usta dükkânın her şeyi ve tek elemanı. 30 yıla yakın muhasebe şefliği yapıp emekli olduktan sonra bir şeylerle meşgul olmak istemiş. "Ahşapla aram hep iyiydi zaten. Önce ahşabın aklını çözmeye başladım. Bu çok önemli bence. Zamanla da kendi tasarladığım özgün ürünler ortaya çıktı." Herhangi bir ürün yaparken ahşap dışında sedef, seramik, cam ve birtakım metallerden oluşan malzemeler kullandığını vurgulayan Hakkı Usta, ahşap olarak da başta köknar olmak üzere çam ve gürgen ağaçlarını tercih ediyor. Hakkı Usta çok geziyor ve gezdiği yerlerde gördüğü ilginç şekill ve ürünleri not ediyor.

ÖNCE İÇİME SİNMELİ
Hakkı Usta, müşterilerin çizimlerine ve tasarımlarına da sürekli açık. Öyle ki ona şekilsiz iki ağaç parçası getirseniz, yeni ve işlevli bir ürün ortaya çıkarabileceği konusunda son derece iddialı. Sizin önerebileceğiniz objelere de açık. İki farklı objeyi ahşapla bir araya getirerek ortaya yeni bir ürün çıkarmak konusunda da gayet başarılı. Müşteriyle olan ilişkisini şöyle anlatıyor Hakkı Usta: "Özellikle kendi evlerine buradan masa sandalye götüren çok fazla turist oluyor. Bir de genel olarak ahşaba ilgili olan insanlar var. Onun dışında hediyelik eşya satan dükkânlar, kafeler ve küçük oteller de ürünlerime ilgi gösteriyor ya da bana verdikleri siparişleri yapıyorum. Tek başıma olduğum için üretimimi artırmak gibi derdim yok. Önemli olan bittiğinde içime sinecek, işlevini yerine getirebilecek bir ürün ortaya çıkarmak."
Adres: Çanakçılar Sokak, No: 10, Eminönü-İstanbul Tel: (0212) 511 78 16
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahşaba yeni bir ruh veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN