Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siz 'ı ikna edin

Başbakan Erdoğan'ın ve 'e bu sözlerle yaptığı uzlaşı çağrısına Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Siz Hamas'ı ikna edin, biz anlaşmaya hazırız dedi.

Giriş Tarihi: 9.6.2010
İsrail'in saldırısının gölgesinde geçen İstanbul'daki Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) Zirvesi, Filistinliler arasında uzlaşma için umut oldu. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile yapılan görüşmelerin ardından Zirveye Büyükelçi ile katılmayı planlayan Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Aboul Gheit sürpriz şekilde İstanbul'a geldi. Hamas-El Fetih uzlaşısı için Türkiye, Suriye ve Mısır arasında da uzlaşma sağlamayı hedefliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet başkanı Abbas'a, "İstanbul'da görüşün, Mısır'da imza atın" derken Abbas, "Siz Hamas'ı ikna edin, biz anlaşmaya imza atarız" mesajı vererek Washington'a uçtu. Türkiye'nin Gazze'yi kontrol eden Filistin Başbakanı İsmail Haniye liderliğindeki Hamas ile Batı Şeria'yı kontrol eden Filistin Devlet Başkanı Mahnmud Abbas'ın lideri olduğu El Fetih arasında arabuluculuk teklifine iki tarafın da sıcak baktığı belirtiliyor.

YANKI UYANDIRDI

Türkiye'nin Filistin'in iki örgütü barıştırma çabası İsrail'de de yankı uyandırdı. Jerusalem Post gazetesi, Türkiye'nin iki örgütü uzlaştırma girişimi ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Hamas için "direniş örgütü" ifadesini kullanmasını "Hamas örgütüne artan destek" olarak yorumladı. Gazete, adını vermediği bir Filistin yetkiliye dayandırdığı Ramallah çıkışlı haberinde, "Filistin Yönetimi liderliğinin, Türkiye'nin izlediği politikanın, Hamas'ı cesaretlendirirken Filistin Yönetimi'ne zarar verdiğini" ifade ettiğini yazdı.

'AMBARGO KALKMALI'
Aynı yetkili, "Biz elbette ablukanın kaldırıldığını görmek istiyoruz. Ama bir yandan da Hamas, Gazze'deki darbe yönetimine son vermeli ve El Fetih ile biraraya gelmeye yönelik Mısır önerisini kabul etmelidir" dedi. Filistinli yetkili, Filistin Yönetimi'nin Mısır ile Gazze arasındaki Refah sınır kapısının açılmasından dolayı endişelerini de dile getirip, bunun, Hamas'ın bölgeye daha sıkı sarılmasına yol açacağını ifade etti.

İSRAİL, TATBİKATLARINI ROMANYA'YA KAYDIRDI
Türkiye ile ilişkilerinde sıkıntılı günler geçiren İsrail, ortak yapılması planlanan üç tatbikatın iptalinin ardından arayışa geçti. İsrailli Jerusalem Post gazetesi, son olarak Anadolu Kartalı hava tatbikatından çıkarılan İsrail'in 2007'de Romanya hava sahasında tatbikat yaptığı ve önümüzdeki tatbikatın da bu yılın sonunda yapılacağı ifade edildi. İsrail, Romanya'da tatbikat için 2006'da anlaşma imzalamıştı. Anlaşmanın, Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ın 14 Nisan'daki Bükreş ziyaretinde ele alındığı tahmin ediliyor.

BM: GAZZE'YE YÖNELİK ABLUKA HAFİFLETİLMELİ
BM İnsani Yardım Şefi John Holmes, İsrail'in, Gazze'ye uyguladığı ablukayı hafifletmeye ikna edilmesi gerektiğini söyledi. Avustralya'nın başkenti Canberra'da konuşan John Holmes, "İsrail yönetimine bunu yaptıramayız ancak İsrail'i bunun kendi çıkarına olduğuna ikna etmeliyiz" dedi.

TEL AVİV, OPERASYONU İNCELEME KARARI ALDI
İsrail ordusu, "Mavi Marmara" gemisinde 9 Türk'ün ölümüyle sonuçlanan operasyonuyla ilgili olarak kendi içinde inceleme başlattı. Olayı incelemek üzere atanan uzmanlar ekibi, bulgularını 4 Temmuz tarihine kadar İsrail Genelkurmay Başkanlığı'na sunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siz Hamas'ı ikna edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN