Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suikast raporu Lübnanı karıştırdı

Eski başbakanlardan 'nin 2005'te öldürülmesine dair BM raporunda, bombalı saldırıya karıştığı iddia edilen Hizbullah, 30 üyeli kabinedeki 11 bakanını çekti. Ülkede, Şii-Sünni çatışmasından korkuluyor

Giriş Tarihi: 13.1.2011
Ortadoğu'nun hassas dengelere bağlı ülkesi Lübnan'da Hizbullah'ın hükümetten çekilmesi sonucu, iktidarda olan koalisyon çöktü. Saad Hariri liderliğindeki 30 üyeli kabineden 11 bakanını geri çeken Hizbullah, ülkenin eski başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesine dair Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı uluslararası komisyonun soruşturması sebebiyle hükümetten çekildi. Hizbullah, BM Komisyonu'nun soruşturmasında eski başbakanlardan Hariri ile 22 kişinin öldüğü 2005'teki bombalı saldırıya karışmakla suçlanıyor.

'İSRAİL PROJESİ'
Komisyonu, "İsrail projesi" olarak gören Hizbullah, daha önce Refik Hariri'nin oğlu şimdiki Başbakan Saad Hariri'den BM Komisyonu'nun elde ettiği araştırma sonuçlarını reddetmesini istemişti. Hariri suikasti ile ilgili soruşturmanın sonuçlarını yakında açıklayacağı belirtilen komisyonun hazırladığı iddianamede, bazı Hizbullah üyelerinin suikastte yer aldığı ve suçlanacağı iddiaları üzerine ülkede siyasi kriz baş göstermişti. Suriye ve Suudi Arabistan'ın siyasi uzlaşmaya varma çabaları da sonuç vermeyince Başbakan Hariri hükümeti dün çöktü. İstifaların ardından Hizbullah, Devlet Başkanı Michel Süleyman'ı yeni bir hükümet kurmaya çağırdı. Beyrut'ta bir araya gelen Hizbullah'a bağlı 11 bakanın istifasını, Enerji Bakanı Cibran Bassil açıkladı.

PARİS'E UÇTU

Hizbulah'ın çekilme kararının Başbakan Saad Hariri'nin Washington'da ABD Başkanı Barack Obama ile görüştüğü saatlere denk gelmesi dikkat çekti. Hükümetin düşmesinden sonra Başbakan Hariri, ABD gezisini yarıda keserek Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile siyasi krizi görüşmek için Paris'e uçtu. Lübnan'da Haziran 2009'da yapılan oldukça çekişmeli seçimlerin ardından 6 ay hükümet kurulamamış, en sonunda Saad Hariri liderliğinde Batı yanlısı blok ve Hizbullah koalisyona gitmişti. AB, ABD ve Rusya itidal tavsiye ederken derinleşen krizin Lübnan'da yeni bir Şii-Sünni çatışmasını tetiklemesinden korkuluyor.

Davutoğlu ile Hariri telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kabinenin 11 bakanının istifa ettiği Lübnan'ın Başbakanı Saad Hariri ile telefonda görüştü. Dün akşam gerçekleşen görüşmede Hariri ile Bakan Davutoğlu'nun, Lübnan'daki siyasi gelişmeler ile iç meseleleri ve bunun bölgeye yönelik muhtemel yanasımalarını ele aldıkları kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suikast raporu Lübnanı karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN