'nda

'nda 2009'dan bu yana Guantanamo Cezaevi'nin kapatılması konusunda özel temsilci olarak görev yapan Büyükelçi Dan Fried, bakanlığın yaptırımlar koordinatörü olarak atandı.

Giriş Tarihi: 31.1.2013 11:34 Güncelleme Tarihi: 31.1.2013 11:35
Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, 2005-2009 yılları arasında da, şu anda Philip Gordon'un icra ettiği Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Fried, bakanlığın dünya genelindeki yaptırımlardan sorumlu yeni koordinatörlüğüne getirildi.

Fried'in sı, bakanlık içinde yayımlanan bir personel duyurusuyla açıklandı. Yeni görevine bu hafta içerisinde başlayacak Fried, yaptırım politikaları ve İran, Suriye, Kuzey Kore gibi ülkelere yönelik yaptırımların koordinasyonundan sorumlu olacak.

Fried'ın yardımcılığını, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nde İran yaptırımları üzerinde çalışan Richard Nephew'un üstleneceği belirtiliyor.
Dan Fried'dan boşalan ofise ise yeni bir atamanın yapılmayacağı, bu ofisin çalışmalarının bakanlığın hukuk bürosuna devredileceği kaydedildi.

ABD DIŞİŞLERİ'NDE OLASI PERSONEL DEĞİŞİMLERİ

Bu arada, John Kerry'nin ABD Dışişleri Bakanlığı görevini bu hafta sonuna kadar Hillary Clinton'dan resmen devralacak olmasıyla birlikte, bakanlıkta personel değişimleriyle ilgili haberlere de rastlanmaya başlandı.

Şu ana dek Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Bill Burns görevine bir süre daha devam edecek gibi görünüyor, ancak Burns'ün, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon'un önümüzdeki dönemde görevinden ayrılması ve bu göreve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice'ın atanması halinde, Rice'dan boşalan koltuğa geçebileceği yönünde rivayetler de bulunuyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı Yakındoğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı için olası adaylar arasında ise ABD'nin eski İsrail ve Mısır Büyükelçisi Dan Kurtzer ve ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford'un isimleri geçiyor.

Kerry'nin özel kalem müdürlüğüne getirilmesi olası adaylar arasında da, Kerry'nin Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı sırasındaki eski özel kalem müdürü David McKean ile şu anda bu görevi yürüten David Wade'in isimlerinden söz ediliyor.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin Asya konusundaki danışmanı ve ABD Savunma Bakanlığı'nın Doğu Asya işlerinden sorumlu eski müsteşar yardımcılarından Michael Schiffer ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nde Asya'dan sorumlu Kıdemli Direktör Danny Russel'ın da, yeni dönemde ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Doğu Asya işlerinden sorumlu müsteşar yardımcılığı koltuğu için olası adaylar arasında isimleri geçiyor.
Dışişleri Bakanlığı'nda yeni görevlendirmelerin, önümüzdeki haftalarda daha fazla netlik kazanması bekleniyor.

Öte yandan, Beyaz Saray Kitle İmha Silahları Koordinatörü Gary Samore'un yönetimden ayrılacağı ve Harvard Üniversitesi Belfer Merkezi'nin direktörlüğü görevini üstleneceği açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Dışişleri Bakanlığı'nda atama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN