Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 11.2.2013 12:51 Güncelleme Tarihi: 11.2.2013 16:03

İtalyan haber ajansı ANSA, Papa Benediktus'un istifa edeceğini duyurdu.

VATİKAN DOĞRULADI

AFP'ye konuşan Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un, 28 Şubat'tan itibaren görevi bırakacağına dair iddiaları doğruladı. 16. Benedikt'in halefi seçilene kadar papalık makamı boş kalacak.

PAPA'NIN YAŞAM ÖYKÜSÜ İÇİN TIKLAYIN!

PAPA'DAN İLK AÇIKLAMA

'da bu sabah katıldığı bir toplantıda görevi bırakma kararını açıklayan Katolik dünyasının ruhani lideri , bu kararına gerekçe olarak "ilerleyen yaşını" gösterdi.

Papa, Kardinallere hitaben Latince yaptığı konuşmada, "Tanrı huzurunda vicdanımı defaatle yokladıktan sonra, ilerleyen yaşım nedeniyle gücümün, görevi yeterlilikle icra etmeye artık uygun olmadığından emin oldum" dedi.

Papalığın gereğini yerine getirmek için hem zihnen hem de bedenen gerekli olan kuvvete birkaç aydır sahip olamadığını belirten Papa, kendi arzusuyla görevi 28 Şubat 2013'te, yerel saatle 20.00'de bırakmaya karar verdiğini bildirdi.

Seçimini "Kilisenin hayatı için büyük önem arz eden bir karar" diye niteleyen 16. Benediktus'un 28 Şubat'ta görevi bırakmasının ardından, Papa'nın halefinin Mart sonuna kadar Vatikan'daki üst düzey din adamları arasındaki seçimle belirlenmesi gerekecek.

Papa 16. Benedikt, son 600 yılda görevi bırakan ilk papa oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa 16. Benediktus'tan şok istifa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN