İtalyan komedisi

İtalya'da merakla beklenen seçimlerin sonunda yeni bir siyasi kriz çıktı. Tek başına iktidarın çıkmadığı seçimlerin galibi ise Meclis'te birinci parti çıkan komedyen oldu

Giriş Tarihi: 27.2.2013
İtalya'daki seçimlerin resmi sonuçları, çizmede yeni bir siyasi çıkmazın habercisi olarak yorumlandı. Beklenenlerin aksine, tam bir zafer elde edemeyen merkez sol, Silvio Berlusconi'nin karşısında yüzde 30'un altında kaldı. Böylece tek başına iktidar olamadı. Temsilciler Meclis'inde aldığı yüzde 29.5 oy oranı ile Pierluigi Bersani'nin merkezsol koalisyonu çoğunluk primi sayesinde, 340 sandalyeye hak kazandı. Berlusconi ise Temsilciler Meclis'inde 124 milletvekili çıkarabildi. Emekli, işsiz ve krizden etkilenen pek çok kesimin öfkesini oya çevirmeyi bilen komedyen , fırtına gibi esti. Grillo, Meclis'e 108 milletvekili ile oyların yüzde 25.5'ini alarak girdi. Grillo, Temsilciler Meclis'inde birinci parti oldu. "İtalya İçin Monti ile" hareketi oyların yüzde 10.5'ini alarak hayal kırıklığına yol açtı.

KRİZ BÜYÜYECEK

Seçim sonuçlarının Senato ayağı ise tam bir istikrarsızlık göstergesi oldu. Temsilciler Meclisi kararlarının Senato'dan geçmesi için gerekli olan sandalye sayısı 158. Merkez sol yüzde 31.6 oy oranı ile 120, merkez sağ yüzde 30.7 oy oranı ile 117, Grillo yüzde 23.8 oy oranı ile 54 senatör çıkardı. Bu durumda büyük bir ihtimalle hükümet kurma görevini alacak olan Bersani, Berlusconi ya da Grillo'nun senatörlerinin her defasında onayını almak zorunda kalacak. Demokratik Parti lideri Pier Luigi Bersani'nin, ortağı Nichi Vendola'nın da desteği ile komedyen Grillo'nun hareketi ile bir uzlaşma arayacağı öğrenildi. Berlusconi ise yapılacak bir büyük koalisyonun tabanda yaratacağı tepkiyi de hesap ediyorlar. İtalyan parlamentosu önümüzdeki aylarda yeni cumhurbaşkanını seçecek. Papa'nın istifası ve seçimlerle gelen siyasi çıkmaza bir de cumhurbaşkanı krizi eklenirse İtalya'yı büyük kaos kapsayacak.

PAPA BENEDİCT ARTIK "EMERİT PAPA" OLDU
Katoliklerin ruhani lideri Papa 16'ncı Benedict, 28 Şubat görevinden ayrıldıktan sonra "Emerit Papa" olarak çağırılacak. Vatikan Basın Sözcüsü, Papa'nın kendi seçimi doğrultusunda "Emerit Papa" olarak çağrılacağını ve beyaz bir cübbe giyeceğini açıkladı. Benedict, Papalık mührü yerine geçen 'Balıkçı yüzüğü'nü de bırakacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyan komedisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN