Türkiye'nin en iyi haber sitesi

logosu oldu

bugün oldu. Çok özel bir insan. Çünkü…

Giriş Tarihi: 4.3.2013 09:08
Miriam Makeba çok değişik tanımlara sahip bir isim. Sırrı sesinde. Niye derseniz… Aslında Miriam Makeba'nın lakabı "Afrika'nın sesi". Bir başka lakabı ise "Afrika Ana"… Makeba, bir Afrikalı özgürlük sesi… Güney Afrika'nın Johannesburg'unda küçücük bir kasabada doğdu. Daha gencecik yaşında türlü yerel tören ve düğünlere sesiyle katıldı. Birçok kalabalık özgürlük toplantısında şarkı söylemesi tanınmasını sağladı.

Yıllardan 1956'ydı ve Miriam Makeba ilk şarkısını yazdı. Baskıcı "Apartheid yönetimi"ne karşı muhalefet eden bir belgeselde oynayan ve Nobel Barış Ödüllü Nelson Mandela'ya büyük omuz veren sanatçı, bunların sonucunda yönetim tarafından "tehlikeli kişi" ilan edildi. Devrimci düşünceleri vardı ve yıllardan 1960'tı. Pasaportu iptal edildi, vatandaşlıktan atıldı. Başka ülkelerde yaşamak vatanından uzak kalmak zorunda kaldı.

9 farklı ülkeden 9 farklı pasaport çıkarttı, on değişik ülkeden fahri vatandaşlık payesi aldı. Miriam Makeba, "tehlikeli kişi" diye uzak kaldığı Güney Afrika'ya tam 30 yıl sonra geri gelebildi.

Google bugün Miriam Makeba için özel doodle yaparak bu özgürlük mücadelesini bir kez daha insanlara hatırlatmış oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Miriam Makeba google logosu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN