Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmralı mesajına 'den ilk yorum

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, terör örgütü 'nın şiddet eylemlerini durdurmasına yönelik açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 22.3.2013 09:00 Güncelleme Tarihi: 22.3.2013 09:46
Nuland, 'nın açıklamasını, 'Türkiye'de 30 yılı aşkın süredir devam eden trajik şiddeti sone erdirme yolunda olumlu bir adım olarak nitelediklerini' belirterek, şunları kaydetti:

'Bu şiddet çok sayıda yaşama ve geleceğe mal oldu ve sona ermeli. Türk hükümeti ve ilgili tüm tarafların, Türkiye'de demokrasiyi ilerletecek ve Türkiye'nin tüm vatandaşlarının yaşamlarını geliştirecek bir barışçıl çözüme ulaşmaya yönelik cesur çabalarını alkışlıyoruz. , bu meseleyi nihayet çözüme kavuşturma ve daha parlak bir geleceğe doğru yol almaya yönelik çabalarında Türkiye halkını desteklemeye devam edeceğiz.'

AB, Öcalan'ın çağrısını memnuniyetle karşıladı

AB Komisyonu, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır'daki kutlamalarında okunan çağrısını memnuniyetle karşıladı.

AB Genişleme Komiseri Stefan Füle ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Tesilcisi Catherine Ashton'ın ortak açıklamasında, ''PKK'ya bugün yapılan silah bırakma ve Türkiye sınırlarının dışına çekilem çağrısını ve buna olumlu tepkileri memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, çok sayıda can kaybına neden olan sorunu bitirme hedefiyle devam eden süreçte yeni bir önemli ileri adımdır. Bunun somut takibini ve uygulanmasını bekliyoruz'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ''AB'nin barış sürecine tam destek verdiği ve katılım öncesi mali yardım enstrümanları dahil katkı yapmaya hazır olduğu'' vurgulandı.
Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup'tan yapılan açıklamada da Öcalan'ın çağrısının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.
Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, ''Bu olumlu gelişme tüm Türk vatandaşları için yeni bir işbirliği ve barış döneminin yolunu açabilir ve açmalıdır'' dedi.

Türkiye'deki tüm demokratik güçlere ''insan haklarına ve özgürlüklere tam saygılı demokratik ülkenin inşası için çalışmaları'' çağrısında bulunan Swoboda, Kürt meselesine adil ve kalıcı çözüm bulunmasının daha geniş coğrafyaya istikrar getirme çabalarına önemli ve olumlu yansımalarının olacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı mesajına ABD'den ilk yorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN