Sosyal medya vurdu dünya şaşırdı

İsrail'deki bir sitenin "Esad'ı koruması vurdu" iddiası hızla sosyal medyada yer buldu. Oradan Arap, Fransız ve İsrail medyasına yayıldı. Rusya'nın Şam elçiliği böyle bir bilgi olmadığı açıklaması yaptı

Giriş Tarihi: 26.3.2013
Dünya medyası önceki gün Suriye 'ın İranlı koruması Mehdi Yakubi tarafından vurulduğu iddiasıyla çalkalandı. Kısa süreli bir heyecan dalgası yaratan haberin ardından ise ciddi bir kanıt çıkmadı.

HABER SİTESİNDEN ÇIKTI

Yönetim merkezi İsrail'de görünen "eltira.org" adlı bir 'haber' sitesinin herhangi bir kaynağa atıf yapmadan yayımladığı iddia, kıs sürede Arap ve Fransız basınına yayıldı. Facebook ve Twitter üzerinden hızlı bir şekilde sosyal medyada da yer bulan haber hiçbir şekilde doğrulanamasa da, herkesin büyük ilgisini çekti.

BİRDEN YAYILDI

Haberi yayımlayan site İsrail kaynaklı olmasına rağmen, bazı küçük İsrail siteleri de alıntı yapınca, Esad'ın koruması tarafından vurulduğu iddiası, İsrail'de de yaygınlık kazandı. Şam'da siyasi bağlantıları bulunan Fransız gazeteci Jean-Paun Ney, haberi ilk yalanlayan isimlerden biri oldu. Fransız resmi haber ajansı AFP'nin konuya ilgisiz kalmasının ardından açıklama yapan Ney, Esad ailesine yakın kaynaklara dayanarak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın vurulduğuna dair söylentilerin tümüyle yalan olduğunu kaydetti. Acemica hazırlanmış bir site olan "eltira.org" konuyla ilgili haberinde, Esad'ın İranlı koruması tarafından vurulduğunun vurgulanmasını değerlendiren siyasi gözlemcilerin, İran'la Suriye arasındaki derin ilişkilere dikkat çekerek, Esad'ın yakın korumalarının dikkatle seçildiğini hatırlattı. Siyasi gözlemcilere göre, bir İranlı korumanın Tahran'ın en sıkı müttefiki Esad'ı vurması düşük bir olasılık taşıyor. Dedikoduların birçok mecrada yer alması üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalan Rusya'nın Şam Büyükelçiliği, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın öldüğüne dair herhangi bir bilgileri olmadığını kaydetti. Elçiliğin açıklamasında "Biz konu ile ilgili bilgi edinmedik. İddialar, bir kısım Arap medyasında yer alıyor" denildi.

CESET RESMİ

Elitra.org'un haberinde Beşar Esad'ın İranlı yakın koruması Mehdi Yakubi tarafından vurulduğu ve başkentteki Şami Hastanesi'ne kaldırıldığı belirtilmişti. Haberde ayrıca başkentteki bütün yolların kapatıldığı, helikopterlerin inip kalktığı, sokaklarda sıra dışı bir hareketliliğin yaşandığı, devlet televizyonunun yanını birden bire kestiği gibi ilginç ama herhangi bir kaynağa dayanmayan ayrıntılar yer almıştı. Arap sosyal medyasında da Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin kanlı cesedine Beşar Esad'ın başının montajlanmasıyla elde edilmiş fotoğraflar, habere kanıt olarak sunulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal medya vurdu dünya şaşırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN