Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ı neden yaptı?

bugün ünlü doğa ve bilim illüstratörü ’ı yaptı. Peki Merian’ı 366’ncı doğum gününde hatırlanacak kadar özel yapan şey neydi? İşte o çizimler

Giriş Tarihi: 2.4.2013 09:37 Güncelleme Tarihi: 2.4.2013 15:18
'ın son 'ı dünyanın en büyük sanatçı ve natüralistlerinden olan Alman 'ı konu etti. Maria Sibylla Merian (1647-1717) doğum gününün 366. yıldönümünde meşhur larından ilham alan bir doodle yayınladı.

Maria Sibylla Merian biyolojinin bir alt kolu olan nin gelişimine katkısıyla tanınıyor.

Frankfurt'ta İsviçreli gravür sanatçısı ve yayıncı bir çiftin çocuğu olarak dünyaya gelen Merian kelebeklerin yaşam döngülerini adım adım illüstrasyonlarına yansıtarak bu alandaki çalışmalara büyük katkı sağladı.

52 yaşında Surinam'a giden öğretmen ve çiçek ressamı Merian burada yüzlerce egzotik türü resmetme şansı buldu.


MARİA SİBYLLA MERİAN KÖLELİĞİ ELEŞTİRMİŞTİ


Hollanda kolonisi olan Surinam dışında Güney Amerika'daki Hollanda kolonilerini de ziyaret eden Merian burada yine yüzlerce farklı türü ve bitkiyi inceleme ve resmetme fırsatı buldu. Böylece botanik bilimine büyük katkıda bulundu.

Burada kaldığı sürece sadece resim yapmayan Maria Sibylla Merian Hollandalı arazi sahiplerinin siyah kölelere yönelik baskılarını eleştirmeyi de ihmal etmedi.

Amsterdam'a geri dönen Merian, Metamorphosis Insectorum Surinamensium adlı böceklerin yaşam döngülerini inceleyen illüstrasyon kitabına başladı. 1705'te basılan bu dev eser bilim dünyasına büyük katkıda bulundu.

Ölmeden iki sene önce felç geçirdi. 1717'ye hayatını kaybetti. Daha sonra kızı çalışmalarından oluşan bir koleksiyon bastı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google Maria Sibylla Merian'ı neden doodle yaptı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN