'Öldürdüklerimiz çocuktu'

Giriş Tarihi: 2.4.2013

Sayıları dünya genelinde 300 binden fazla olan çocuk askerler şimdi de 'nde gündemde. Yönetimi ele geçiren asilerin, çocukları asker olarak kullandıkları iddia edildi

Altın, elmas ve uranyum bakımından zengin olmasına rağmen 4 buçuk milyonluk nüfusu ile dünyanın en yoksul ülkelerinden olan 'ndeki "çocuk askerler" gündemden düşmüyor. Ülkede geçen hafta yönetimi ele geçiren Seleka Koalisyonu'nun, çocuk asker kullandığına dair yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Birleşmiş Milletler'in geçen ay 66 çocuk askeri koruma altına almasından sonra şimdi de Güney Afrikalı askerler, öldürdükleri asilerin bazılarının çocuk olduğunu söyledi. Geçen hafta isyancılara karşı yönetimin yanında savaşan Güney Afrika askerleri ülkelerine döndükten sonra basına konuştu. İsimleri açıklanmayan askerler "Birçok sıcak çatışmaya girdik. Silahlar sustuktan sonra ise çok sayıda ölü çocuk gördük. Yaralı olanlar ise annelerini yardıma çağırıyorlardı. Bu görüntüler insanın akli dengesini bozacak türden" dedi.

300 BİN ÇOCUK ASKER VAR

UNICEF verilerine göre Orta Afrika Cumhuriyeti'nde asilerin elinde 2 bin 500 çocuk asker var. Ülkede isyancıların yönetimi ele geçirmesinin ardından kendisini devlet başkanı ilan eden Michel Djotodia yeni kabineyi atadı. Birleşmiş Milletler kanunlarına göre çocuk asker kullananlara çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. UNICEF verilerine göre Latin Amerika'dan Afrika'ya kadar 25'ten fazla ülkede 18 yaşın altında 300 binden fazla çocuk asker bulunuyor. Bu çocuk askerlerin yüzde 40'ı kız çocuklarından ve genç kızlardan oluşuyor. Kızların büyük kısmı da seks kölesi olarak kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Öldürdüklerimiz çocuktu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN