Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biletler kiloya göre satılacak

Büyük Okyanus'un 200 bin nüfuslu küçük ada ülkesi Samoa'da, biletleri koltuğa göre değil kiloya göre satılıyor.

Giriş Tarihi: 3.4.2013 15:57 Güncelleme Tarihi: 3.4.2013 17:41
Samoa Air, obezitenin oldukça yaygın olduğu ülkede bugünden itibaren "kilona göre öde" uygulaması başlattı. Uygulamaya göre uluslararası uçuşların fiyatları nun ve bagajının ağırlığına göre değişiyor. Fiyatlar kısa mesafe uçuşlar için kilogram başına 1 dolar ila uzun mesafe uçuşlar için 4.16 dolar arasında farklılık gösteriyor. Buna göre belli bir kilonun üzerinde olan yolcular için bilet fiyatları artarken, zayıf yolcular için fiyatlar oldukça ekonomik hale gelebiliyor.Samoa Air CEO'su Chris Langton, "Koltuğa göre değil, kiloya göre fiyat politikasını uygulamaya başladık. Yolcuların bu çok önemli meselede eğitilmesi gerekiyor. ların belli bir ağırlık miktarıyla uçabileceğini unutmamak lazım. Bu yüzden fiyatların da ağırlığa göre ayarlanmasından başka çıkar yol yok" dedi.

Langton, yeni uygulamanın internet ve Facebook sayfaları üzerinden duyurulmasının ardından deniz aşırı ülkelerdeki yolculardan genelde olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti. Langton, filoda ağırlıklı olarak BN2A Islander ve Cessna 172 tipi uçakların yer aldığını belirterek, "Koltuklar standart kilo ve ölçülere göre yapılmış, ancak insanlar 40-50 yıl öncesine göre daha kilolu, daha geniş ve daha uzun boylu" diye konuştu.

Amerikan Samoası Ziyaretçi Bürosu Müdürü David Vaeafe ise, adalar arası uçuşlar yapan uçakların küçük olması nedeniyle yolcuların sözkonusu uygulama öncesinde de zaten tartıldığını ifade etti. Bu uygulamanın daha adil olacağına inandığını belirten Vaeafe, "Mesela kiloca zayıf olan 12 veya 13 yaşındaki bir yolcu, yetişkin ücreti ödemeyecek" dedi.

Pasifik adalarının birçoğunda olduğu gibi Samoa da, ciddi bir obezite problemi ile karşı karşıya bulunuyor. Ülke, her yıl açıklanan obezite listesinde hemen hemen ilk 10 içinde yer alıyor. Amerikan Samoası'nda erkeklerin yüzde 59'u, kadınların ise yüzde 71'inin obez olduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biletler kiloya göre satılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN