Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SABAH savaştı Türkiye kazandı

SABAH, Almanya Anayasa Mahkemesi nezdinde açıp kazandığı davadan sonra yapılan akreditasyonda, salona girme hakkını kurayla elde etti. Davayı, Türkiye'den 5 kuruluş izleyebilecek

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Almanya'da Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülecek tarihi NSU davasını izleyebilecek basın kuruluşları dün kura çekimi ile belirlendi. İlk akreditasyon sisteminde hataları ortaya çıkartıp Anayasa Mahkemesi nezdinde davacı olan ve Türk basınına davayı izleme şansı veren SABAH, kurada çekildi.

TÜRKİYE'DEN 36 BAŞVURU

SABAH'ın açtığı dava sayesinde Türk basınına en az 4 yer ayrılırken, dün noter huzurundaki kura çekiminde adı çekilen basın kuruluşları arasında SABAH da yer aldı. Kuraya göre davayı Türk basınından SABAH, İHA, Ebru TV, Evrensel ve Hürriyet gazeteleri izleyebilecek. Toplam 927 gazetecinin ve 324 medya kuruluşunun müracaat ettiği mahkeme, 30 başvurunun reddedildiğini bildirdi. Türk basınının toplandığı torbada toplam 36 başvurunun yapıldığı açıklandı. Türkiye'den de El Jezire İstanbul temsilciliği akredite edildi. Avrupa SABAH, gazetecilere dönük akreditasyonlarda hata yapıldığını ortaya çıkarttıktan sonra Anayasa Mahkemesi önünde davacı olmuştu. Anayasa Mahkemesi SABAH'ın şikayetini haklı bulup Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'ni, "Türk basınına en az üç yer" ayırmaya mecbur bırakmıştı. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi ise, üç Türk basın mensubuna ek yer ayırmaktansa, ilk akreditasyonları tamamen iptal edip sil baştan başvuru yapılmasına karar verdi. Mahkeme de, müracaat eden basın kuruluşları arasında kura çekimi yapılacağını açıkladı. Müracaat eden basın kuruluşu sayısının, ilkine göre çok arttığı öğrenildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SABAH savaştı Türkiye kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN