’de kullanıldığı kesinleşti

Giriş Tarihi: 5.6.2013 10:44 Güncelleme Tarihi: 5.6.2013 13:03

Fransa ve İngiltere, 27 aydır iç savaşın yaşandığı 'de "birden çok kez ve belirli yerlerde" sinir gazı sarinin kullanıldığını doğruladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, bazıları Le Monde gazetesi muhabirleri tarafından 'den getirilen örneklerin incelendiğini ve yapılan testlerde na rastlandığını açıkladı.

France 2 TV Kanalı'na açıklama yapan Fabius, "Suriye rejimi ile müttefiklerinin" en az bir kez kimsayal silah kullanarak saldırı düzenlediğine hiçbir şüphe olmadığını belirtti.Fabius, "Saldırıdan insanların öldüğü ana kadar süreci takip edenler, aldıkları örnekleri gönderdi. Bu örnekler analiz edildi. Belirlenen sınırın aşıldığı açık. Gazın üretildiği ya da depolandığı yere askeri müdahale dahil olmak üzere tüm seçenekler masada" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Suriye'den alınan örneklerin hükümete ait bir laboratuvarda test edildiğini ve sarin gazına rastlandığını doğruladı.
Söz konusu örneklerin nereden ya da ne zaman alındığını açıklamayan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, kimyasal silahlarda çok sayıda farklı kimyasal maddenin kullanıldığını, bunlardan bazının sarin içerdiğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Fransa'nın yayımladığı raporun Amerikan yönetiminin kendi bulgularıyla tutarlı olduğuna işaret etti. Carney, toksik maddelerin kullanımından kimin sorumlu olduğunun ortaya çıkarılması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine dikkati çekti.
Dünyanın en büyük kimyasal silah cephaneliklerinden birine sahip olduğu sanılan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Birleşmiş Milletler araştırmacılarının ülkeye girişine izin vermiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye’de sarin gazı kullanıldığı kesinleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN