Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet fire verdi

Giriş Tarihi: 22.6.2013

Ekonomik kriz nedeniyle geçtiğimiz haftalarda kapatılan ve personeli lağvedilen Yunan devlet radyo ve tv kurumu ERT, Samaras liderliğindeki hükümetin iki ayaklı kalmasına neden oldu

Yunanistan'da devlet harcamalarının kısıtlaması ve memur fazlasının azaltılması için yapılan reformlara karşı gösterilen tepkiler, Demokratik Sol (DİMAR) partisinin 3 partili koalisyon hükümetinden ayrılmasına neden oldu. 300 sandalyeli parlamentoda toplam 153 milletvekiline (YDP:125, PASOK:28) sahip olan muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) ile Sosyalist PASOK'un devam ettireceği koalisyon hükümetinin, görev süresinin tamamlanacağı 2016'ya kadar iktidarda kalması hedefleniyor.

KRİZ HÜKÜMETİ ÇATLATTI

DİMAR'ın 14 milletvekili ve koalisyon hükümeti içindeki 2 bakanının çekilmesiyle ayakta kalan iki partili koalisyon hükümetinin parlamentoda yapılacak olası gensoru ya da güven oylamalarında gerekli oyu alması bekleniyor. Bir hafta içinde 3 kez bir araya gelen ve kapatılan devlet radyo ve tv kurumu ERT konusunda görüş birliği sağlayamayan koalisyon hükümeti, son anda dağılmaktan kurtuldu. ERT'nin yeniden açılmasında ve mevcut 2 bin 700 personelinin yeniden iş başı yapması gerektiğinde ısrar eden DİMAR lideri Fotis Kuvelis, koalisyon ortaklarını ikna edemedi. Kuvelis hükümetten çekilerek, iki ayaklı koalisyon hükümetine "dışarıdan destek vereceğini" açıkladı. Öte yandan pek çok DİMAR milletvekilinin Kuvelis'in kararına karşı çıktığı söyleniyor. Başbakan Antonis Samaras ile PASOK lideri Venizelos ise ERT'nin yeni isim ve kadroyla en kısa zamanda yayına başlayacağını açıkladı. Bu arada ERT çalışanları ise ERT binasını işgal etmeyi ve internet üzerinden yayın yapmayı sürdürüyor. Samaras'ın ise DİMAR'dan boşalan adalet ve idari işler bakanlığına yeni atamalar yapması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet fire verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN