Kanal yeni, filmler eski...

Yunanistan'da devlet televizyonu ERT kapatıldıktan sonra mahkeme kararıyla açılan yeni devlet televizyonu EDT, geçici olarak 1960'lı yıllardan film ve belgeseller gösteriyor

Giriş Tarihi: 15.7.2013
Yunanistan'daki ekonomik krizin gazabına uğrayan sektörlerden biri de medya oldu. Kısa adıyla ERT olarak tanınan Yunan Devlet Televizyonu da krizden nasibini aldı. Yunan hükümeti, devlet harcamalarını kısma ve memur fazlalarını tasfiye etme amacıyla 2 bin 656 kişilik personelle biri uydu 3'ü ulusal çapta yayın yapan 4 televizyon ve 29 radyo kanalı olan ERT'yi kapatma kararı alınca büyük tepkiyle karşılaşmıştı. ERT'nin sendikalı çalışanları, televizyon binasını işgal ederken, koalisyondaki Demokratik Sol DİMAR Partisi de bu yüzden hükümeti bırakmıştı.

SENDİKA DİRENİYOR

Hükümetin amacı "arka kapıdan işe alındıkları" gerekçesiyle yaklaşık bin kişinin işine son verip, yeni kurulacak devlet televizyonunu bin 200 ila bin 500 kişiyle yürütmekti. Ancak ERT Çalışanları Sendikası lideri Panayottis Kalfagiannis, hükümetin müzakere etmesi amacıyla müşavir olarak tayin ettiği Pantelis Kapsis ile bir türlü uzlaşamadı ve işgal ettikleri ERT binasından çıkmayı da reddetti. ERT çalışanları adına konuşan Kalfayannis, ERT'nin yeniden yapılandırılmasına ve çağdaşlaşmasına itiraz etmediğini ancak "ERT çalışanlarından tek bir kişinin bile kovulmasına asla izin verilmeyeceğini" vurguladı.

2-3 AY SONRA YAYINDA
Avrupa Birliği kuralları ve Yunan Yargıtayı'nın kesin kararı uyarınca, devlet televizyonunun yayınlarına devam etmesi zorunluluğu belirince Müşavir Kapsis, özel bir TV stüdyosu ile anlaştı ve baş harfleri Yunan Devlet Televizyonu anlamına gelen EDT adı altında sabah 08.00'den gece yarısına kadar yayın başlattı. EDT, 1950'li ve 60'larda çekilen Yunan siyah-beyaz filmleri, belgeseller ve klasik müzik yayını yapıyor. Kapsis, yeni Yunan devlet TV'sinin normal yayınlarına 2-3 ay içinde başlayacağını açıklarken, bu yöntemle "kimin işe yarayıp yaramadığının ortaya çıkacağına" ve yeni devlet kanalında bin 500 yüzden fazla çalışana ihtiyaç olmadığına inanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanal yeni, filmler eski...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN