Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmaj değil, gerçek

Rolling Stone dergisinin Boston patlamaları şüphelisi Cohar Çarnaev'i kapağına taşımasına sinirlenen bir polis memuru, yakalanma anına dair fotoğrafları basına sızdırdı

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Amerika'da 15 Nisan'da 'nda düzenlenen bombalı saldırının sanığı Cohar Çarnaev'in Rolling Stone dergisinin kapağında yer almasından sonra, bu kez Boston Magazine Çarnaev'in Amerikan özel timi tarafından yakalandığı anların fotoğraflarını yayınladı. Ağabeyi Tamerlan ile birlikte 3 kişinin ölümü ve 264 kişinin yaralanmasına neden olan Çarnaev'in (19) saldırıdan 4 gün sonra Boston yakınlarındaki Watertown kasabasında bir evin bahçesindeki kayıkta sıkıştırılıp, özel tim SWAT tarafından etkisiz hale getirildiği anı görüntüleyen Massachusetts eyaleti polis memuru Sean Murphy fotoğrafları dergiye verdi. Ancak bunun için üslerinden izin almadığı ortaya çıkan Murphy, dergiye verdiği demeçte, fotoğrafları Rolling Stone kapağına tepki göstermek için verdiğini söyledi ancak bu sözler, onun görevinin askıya alınmasına engel olmadı. Massachusetts Polisi, Murphy ile ilgili önümüzdeki hafta polis teşkilatından atılıp atılmayacağıyla ilgili bir karar alacak.

ROCK YILDIZI İMAJINA TEPKİ

Murphy, Rolling Stone dergisinin Çarnaev'i bir rock yıldızı gibi sunmasından rahatsız olduğunu ve 25 yıllık bir polis memuru olarak hakarete uğramış hissettiğini belirterek, "Terörün yüzünü çekici hale getirmek sadece saldırıda ölenlerin ailelerine hakaret değil. Aynı zamanda bazıları Rolling Stone dergisinin kapağında yer almak için bile benzeri işlere kalkışabilir. Umarım benim çektiğim bu fotoğrafları görenler, gerçeğin bu fotoğraflarda olduğunu anlar. Bu karelerde görülenler bir televizyon programında yayınlananlara benziyor olabilir ama gördükleriniz bir programdan alıntı değil" dedi. Murphy ile aynı fikirde olanların sayısıysa hiç de az değil. Boston Belediye Başkanı Thomas Menino Rolling Stone kapağının utanç verici olduğunu belirtirken, sosyal medyada binlerce kişi dergiyi protesto etti. Ülke çapında yüzlerce şubesi bulunan CVS ve Walgreens alışveriş market zincirleriyse dergiyi satmama kararı aldı. Baskı altındaki Rolling Stone dergisinin editöryal kadrosuysa 3 Ağustos'ta piyasaya çıkacak kapakla ilgili özür dilemeyi reddediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmaj değil, gerçek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN