Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 30.8.2013 20:06 Güncelleme Tarihi: 30.8.2013 20:44
'nin başkenti Washington'da Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'ye düzenlenmesi beklenen askeri müdahale hakkında açıklama yaptı.

Kerry: Esad kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmıştır. Esad rejimi çok sayıda kimyasal silah kullandı. 10 bin farklı bölgede örnek toplandı. Esad rejimi BM heyetinin bölgeye gidişini engellemiştir.

Rejimin attığı roketlerin saat kaçta nereyi vurduğunu biliyoruz. Çok sayıda insanın canını sıkan ayrıntılar var. 1. Dünya Savaşı zamanında medeni dünya bir karar almıştı. Kimyasal silahların kullanılmaması konusunda. Dolayısıyla bugün de uluslararası camia olarak dünyayı bu en kötü silahlara karşı koruma konusunda harekete geçmemiz lazım.

Kongre üyelerine danışmalıyız. Bugün hükümetin açıklayacağı rapor önemli. Çünkü bulgularımız çok net ve bizi bir şeyler yapmaya zorluyor. Kendiniz okuyun ve kanıtlara bakın. Binlerce kanıt var. Bunları okuyabilir ve kendi kararınızı verebilirsiniz. Şam yakınlarında 21 Ağustos'ta gerçekleşen saldırıya ilişkin istihbarat komitemiz durumu değerlendirdi ve size şunu söyleyebilirim ki Irak savaşından çok farklı bir durum var karşımızda. Her şeyi halka sunamayacağız kanıtlar bakımından. Esad rejiminin kimyasal silahları olduğunu biliyoruz. Rejimin bu yıl içinde pek çok silahları kullandığını biliyoruz. Çarşamba günkü saldırıya kadar Esad rejimi daha önce de küçük çapla saldırılar gerçekleştirmişti.

Şunu da biliyoruz ki saldırıdan 3 gün önce rejim bu bölgede saldırıya hazırlık yaptı. Rejim yandaşlarına gaz maskesi dağıtıldı. Roketlerin sadece rejim kontrolündeki yerlerden ateşlendiğini ve sadece muhaliflerin olduğu bölgelere gittiğini biliyoruz. Sosyal medyada da binlerce kanıt gördük. İnsanlar spazm geçiriyorlardı, bir sürü ölü gördük. Burada Suriye'nin sıradan insanları hayatını kaybetti. Doktorlar bir yaralanma olmadığını söylediler. Ölenlerin vücutlarında tek bir damla kan yoktu. Çocuklar kadınlar yan yana yatıyorlardı. Onlar Esad'ın gazıyla öldüler.

Suriye Dışişleri Bakanı'nı aradım ve saklayacak bir şeyiniz yoksa hemen BM denetçilerinin bölgeye girmesine izin verin dedim ama onlar 4 gün boyunca bölgeyi bombaladı. Kanıtlar zarar gördü.

Kerry'nin Suriye konuşmasının ardından üst düzey Beyaz Saray ve Dışişleri yetkilileri basına bir perde arkası brifingi verecekler. Suriye'ye yapılacak Amerikan saldırısıyla ilgili operasyona gerekçe kimyasal silah kullanımına ilişkin delillerin paylaşılacağı brifingin ardından da Başkan Obama'nın vereceği talimat beklenecek. Başkentte herkes operasyonun ne zaman başlayacağını bekliyor.

"İNSANLAR SPAZM GEÇİRİYORLARDI, BİR SÜRÜ ÖLÜ GÖRDÜK"

Roketlerin sadece rejim kontrolündeki yerlerden ateşlendiğini ve sadece muhaliflerin olduğu bölgelere gittiğini biliyoruz. Sosyal medyada da binlerce kanıt gördük.

İnsanlar spazm geçiriyorlardı, bir sürü ölü gördük. Burada Suriye'nin sıradan insanları hayatını kaybetti. Doktorlar bir yaralanma olmadığını söylediler. Ölenlerin vücutlarında tek bir damla kan yoktu. Çocuklar kadınlar yan yana yatıyorlardı. Onlar Esad'ın gazıyla öldüler. Suriye Dışişleri Bakanı'nı aradım ve saklayacak bir şeyiniz yoksa hemen BM denetçilerinin bölgeye girmesine izin verin dedim ama onlar 4 gün boyunca bölgeyi bombaladı. Kanıtlar zarar gördü."

"ROKETLERİN SAAT KAÇTA NEREYİ VURDUĞUNU BİLİYORUZ"

Rejimin attığı roketlerin saat kaçta nereyi vurduğunu biliyoruz. Çok sayıda insanın canını sıkan ayrıntılar var. Esed rejimi BM heyetinin bölgeye gidişini engellemiştir. BM denetçileri bölgeye ulaştığında kanıtların çoğu yok olmuştu. Doktorlar ve hemşireler saldırıda ölenlerin vücutlarında herhangi bir kan olmadığını bildirdiler.

Suriye konusundaki kararlılığımızdan geri dönüş yoktur. Beşşar Esed gibi bir katil kendi kanından insanları öldürüyorsa ABD buna 'hayır' diyecektir.

1. Dünya Savaşı zamanında medeni dünya bir karar almıştı. Kimyasal silahların kullanılmaması konusunda. Dolayısıyla bugün de uluslararası camia olarak dünyayı bu en kötü silahlara karşı koruma konusunda harekete geçmemiz lazım. Diktatöre gözümüzü kapatırsak tarih bizi yargılar."

BAŞKAN OBAMA'NIN VERECEĞİ TALİMAT BEKLENECEK

Kerry'nin Suriye konusunda yapacağı konuşmanın ardından üst düzey Beyaz Saray ve Dışişleri yetkilileri basına bir perde arkası brifingi verecekler. Suriye'ye yapılacak Amerikan saldırısıyla ilgili operasyona gerekçe kimyasal silah kullanımına ilişkin delillerin paylaşılacağı brifingin ardından da Başkan Obama'nın vereceği talimat beklenecek. Başkentte herkes operasyonun ne zaman başlayacağını bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den flaş Suriye açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN