Müşerref özgürlüğüne kavuştu

Hakkındaki suçlamalardan dolayı mahkeme kararıyla ev hapsinde tutulan Pakistan eski Devlet Başkanı kefaletle özgürlüğüne kavuştu.

Giriş Tarihi: 7.11.2013 15:57
İslamabad Yüksek Mahkemesi, için 20 bin dolar kefaletle serbest kalmasına hükmetmişti. Müşerref'in kefalet bedeli mahkemeye dün sabah saatlerinde teslim edilmişti. Dün akşam saatlerinde ise mahkemenin güvenlik görevlileri ve gardiyanların gözetimimde ev hapsinde tutulan Müşerref'in serbest kalmasına dair hazırladığı yazılı belge, tutuklu bulunduğu eve ulaştı.

Belgenin ulaşmasının ardından tutuklu bulunduğu evinin etrafındaki güvenlik görevlileri ve gardiyanların konutu terk etmesiyle Müşerref resmen özgürlüğüne kavuştu. Ancak hakkında açılan başka bir davadan dolayı yurt dışına çıkma cezası devam ettiği için Müşerref, sadece Pakistan sınırlarında dolaşabilecek.

Müşerref'in avukatı Efşan Adil basına yaptığı açıklamada, müvekkilnin artık özgür olduğunu, ancak yurt dışına çıkma yasağının devam ettiğini belirtti. Adil, Müşerref'in terörist gruplarının hedefinde olduğunu ve kendisine yönelik bir suikast girişimi ihtimalinden dolayı şu an için evinden çıkmayacağını ve sıkı güvenlik altında korunacağını söyledi. Avukat ayrıca yurt dışına çıkma yasağının da kaldırılması için gereken itirazların yapıldığını belirtti. Müşerref'in İslamabad'daki evininin etrafında yoğun güvenlik tedbirleri, halen üst seviyede tutuluyor.

Geçtiğimiz mayıs ayındaki genel seçimler için ülkesine dönen Müşerref, hakkında açılan davalardan dolayı ev hapsinde tutulmasına karar verilmişti.
Mahkeme daha önce de Müşerref'i, Baloç kabile reisi Nawab Ekber Han Bugti'nin ölümü ile ilgili davada herhangi bir delile rastlanmadığı gerekçesiyle suçsuz bulmuştu. Bugti'nin ölümüyle ilgili davada ceza almayan Müşerref, eski Başbakan Benazir Butto suikastından dolayı yargılanmış ve ev hapsi cezası almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müşerref özgürlüğüne kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN