Giriş Tarihi: 8.11.2013 12:23 Güncelleme Tarihi: 11.2.2014 12:14

oldu.

Google Hermann Rorschach'ın 129'uncu doğum günü anısına özel doodle yaparak, günümüzde bile kullanılan karakter testinin mucidinin bir kez daha hatırlanmasını sağladı.

Hermann Rorschach, 1909 yılında Zürih tıp fakültesinden mezun oldu. Ardından nişanlısıyla evlenen , Rusya'ya yerleşti.Rorschach'ın bir oğlu ve bir kızı oldu.

Rorschach, seçkin psikiyatrist olan Eugen Bleuler ile yakın temas kurdu. 1914 yılında bölgesel bir psikiyatri hastanenin müdür yardımcısı olan Rorschach, tekrar Zürih'e döndü.1921 yılında Psychodiagnostik inkblot testi temelini oluşturan bir kitap yazdı. Ancak Psikologlar tarafından bilimsel olarak değersiz kabul edildi. Kitabı yazdıktan bir yıl sonra 37 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Ölümünden sonra yazdığı kitabı ve buradaki testi kişilik testinin adeta el kitabı oldu.Hermann Rorschach daha önce denenmemiş bir psikolojik test uyguladı. 1910'lu yıllarda. Psikolojik Testin isim babası oldu ve test Rorschach Testi olarak anıldı. Rorschach Testi yapılış şekli; katlanmış kağıt arasında kalan mürekkep lekelerinin yorumlanması.

Kendisine bu test uygulanan kişinin yorumlarına göre kişinin psikolojik sağlığı analiz ediliyor. Mürekkep lekelerinin herhangi bir şekli yok, yani kalıp cevaplar vermek gerekmiyor bu teste. Kişi kendi içsel dinamiklerine göre mürekkep desenlerini inceliyor ve cevaplıyor.

Eğer kişi "burada bir katil var, minik bir kızı kovalıyor" şeklinde olumsuzluk içeren yorumlar yaparsa o kişinin şiddete yatkınlığı, "Bu resimde mutlu bir aile var, çocuklar salıncakta sallanıyorlar." şeklinde olumlu içerikliyse o kişinin sorunsuz olduğu sonucuna ulaşılıyor.

Tabii ki her psikolojik testte olduğu gibi bu testte %100 gerçeklik içermiyor. Rorschach Testi psikolojik testler arasında en az güvenilir olan testlerden biri ama yine de uygulanış bakımından en ilginç testlerden biri olma özelliğini koruyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rorschach Testi nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN