Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parti değil terör örgütü

Yunanistan'da aşırı sağcı Altın Şafak partisi üyelerinin silah talimi yaptıkları kamp görüntüleri ortaya çıktı. Savcılar da terör örgütü ve darbe suçlamaları yöneltiyor

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Yunanistan'da, ekonomik krizle birlikte yükselişe geçen ve Neo Nazi'lerin partisi olarak tanımlanan Hrisi Avgi (H.AV) yani "Altın Şafak" üyelerine ve milletvekillerine yönelik suçlamalara bir yenisi daha eklendi. Aşırı sağcı partinin üye ve milletvekillerinin evlerinde yapılan aramaların sonucunda ele geçirilen belge, video kayıtları ve fotoğrafları mercek altına alan Atina savcılığı, 2 aydan bu yana cezaevinde tutuklu bulunan H.AV lideri Nikos Mihaloliakos'a ve diğer H.AV milletvekillerine "Şiddet yoluyla demokratik sistemi yıkma teşebbüsünde bulunma" yani bir nevi "darbe teşebbüsü" suçlaması getirmeye hazırlanıyor. Fotoğraflar ve ele geçen belgelerse partinin bir terör örgütü gibi örgütlendiğini de ortaya koyuyor.

BİLGİSAYARLARDA BULUNDU

Geçtiğimiz eylül ayında sol görüşlü 33 yaşındaki bir rap sanatçısını yol ortasında kalbinden bıçaklayarak öldüren kişinin H.AV üyesi olduğunun ortaya çıkmasıyla başlatılan araştırma ve soruşturmaların sonucunda parti üyeleri ve milletvekilleri "suç örgütü oluşturmak"la suçlanmış, Altın Şafak lideri Mihaloliakos ile partinin ikinci adamı konumundaki Hristos Pappas tutuklanarak cezaevine sevk edilmişti. Ancak savcılığın talimatı üzerine geri kalan H.AV milletvekillerinin evlerinde yapılan geniş çaplı aramalar üzerine, partinin gerçek yüzünü ortaya çıkartan yeni veriler ele geçirildi. Nazi sempatizanı H.AV üye ve milletvekillerinin evlerinde yapılan baskınlar sonucu bilgisayarlarda, H.AV lideri Mihaloliakos'un parti üyelerine yönelik konuşma görüntülerinin yanısıra, H.AV üyelerinin yakın dövüş ve silahlı talimlerine ilişkin görüntüler ile Hitler posterleri ele geçirildi.

ÜYELERİ BİZZAT EĞİTİYOR
Savcılık, özellikle Mihaloliakos'un Nazi selamı veren H.AV üyelerine hitaben attığı nutuklarda H.AV'ın asıl hedefinin "Nazilerin iktidara geldiği gibi iktidara gelecekleri" ve H.AV'ın ideolojisine karşı çıkanların "dar ağaçlarında sallandırılacağı" gibi ifadeler kullandığını da tespit etti. Savcılık, abancı düşmanlığını körükleyen, kin ve nefret uyandıran konuşmaları, "Tüm bu yeni bulguların H.AV'ın şiddet kullanarak demokratik düzeni yıkmaya çalıştığının birer göstergesi" olduğuna kanaat getirdi. H.AV milletvekillerinin bilgisayarlarında bulunan ve polis baskını öncesi silinen bu görüntüler, terörle mücadele birimlerinin laboratuvarlarında kurtarılmıştı. Atina savcılığının ele geçirdiği bu son buluntuların ışığında, H.AV'ın "en azılı" milletvekillerinden sayılan ve parti sözcüsü olan İlias Kassidiaris'in H.AV üyelerinin "askeri eğitimlerinden" sorumlu olduğu da anlaşılıyor. Kassidiaris'in ne denli bir silah tutkunu olduğunu gösteren fotoğraflardan başka, H.AV üyelerinin komando eğitimlerinde "komutanlık" yaptığını, hatta parti üyelerini "işkence" yaparcasına eğittiğini gösteren video görüntüleri de mercek altına alındı. Cezaevindeki H.AV lideri Mihaloliakos'un boşluğunu doldurmaya çalışan Kassidiaris ise tüm bu suçlamaların "tezgâlanmış" olduğunu savunuyor ve "Spor yapmak suçsa tutuklasınlar" diyerek polise meydan okumaktan çekinmiyor.

EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ PARTİ
Altın Şafak'ın yüzde 10'lara ulaşan oylarıyla hâlâ üçüncü en büyük parti konumunda bulunması, endişeyle karşılanıyor. 2002 seçimlerinde yüzde 0.2 oy alan ve "folklorik" olarak görünen bu parti, Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiş bir ülkede 10 yılda yüzde 7 oy alarak parlamentoya girmeye hak kazanmış ve tüm Avrupa'yı şaşkına çevirmişti. Yunanistan'daki ekonomik krizin en çok etkilediği orta ve alt sınıfların, siyasetçileri ve siyaset sistemini cezalandırmak için H.AV'a oy vermeyi tercih ettiği değerlendirmesi yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parti değil terör örgütü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN