Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bakın niye ’da

Giriş Tarihi: 27.1.2014 14:54 Güncelleme Tarihi: 27.1.2014 15:32

ve Eugène Viollet-le-Duc !

Eugène Viollet-le-Duc 1814 yılında hayata gelen ve 1879'da vefat eden çok önemli Fransız mimar.

Ayrıca Eugène Viollet-le-Duc mimari restorasyon konusunda uzmanlaşmış ve araştırmacı kimliği ile de öne çıkmıştır.

Eugène Viollet-le-Duc 19'uncu yüzyılın ikinci bölümünden sonra ilk başta Fransa'da, ardından bütün dünyada etkili bir mimar olarak kabul gördü.
Eugène Viollet-le-Duc kesintisiz mimarlık çalışmalarının dışında birçok kitap ve makale yazmıştır.

Eugène Viollet-le-Duc'ün araştırmaları sayesinde Fransa'daki ortaçağ dönemi yapıları incelenmiş, kayıt altına alınmış, saklanarak tekrar restorasyona girmiştir.

Eugène Viollet-le-Duc, gotik mimarlıkta çokça kullanılan strüktürel mantığı ve onun biçimsel geometrisini detaylı araştırarak bütün kurallarını formüle etmeye uğraşmıştır.

Eugène Viollet-le-Duc kendi döneminin mimarlarının tersine bilinen Gotik mimarlık çizgilerini kopyalayan değil gotik mimari kurallarına uygun milliyetçi ve modern binalar yapmaya çalışmıştır.

Eugène Viollet-le-Duc'ün tüm dünyada yayılan bu fikirleri 19'uncu yüzyıl mimarisinde güçlü izler bırakmış ve bilhassa mimarlık olarak adlandırılan yeni tarza kapı aralamıştır.

Eugène Viollet-le-Duc döneminin ve sonrasının çok ünlü isimlerinden, modernizmin öncüsü de kabul edilen Corbusier, F.L. Wright gibi isimlere de esin kaynağı olmuştur.

Bu isimler Eugène Viollet-le-Duc'ü modern mimarinin öncü fikir adamı olarak varsaymışlardır.

Eugène Viollet-le-Duc Osmanlı İmparatorluğu'na bir kez olsun denk gelmemiştir. Ancak Eugène Viollet-le-Duc'ün yolunu izleyen, araştırmalarını okuyan ve çalışmalarını analiz eden birçok uzman isim, Eugène Viollet-le-Duc'ün Osmanlı mimarisinden çokça etkilendiğini tespit edip açıklamışlardır.

Örneğin Eugène Viollet-le-Duc'ün analizlerini hayata döken öğrencilerinden Leon Parvillée, Osmanlı mimarisini ve kurallarını incelemiştir.
de Osmanlı mimarisinin başka İslam memleketlerinin mimarisinden farklı kalan özelliklerini tespit etmiştir.

Eugène Viollet-le-Duc
bu anlamda da önemli bir isimdir çünkü mimari eğitim ve çalışma söz konusu olunca "Osmanlı" isminin milli bir mimari olarak kabul edilmesinde Eugène Viollet-le-Duc'ün fikirlerini kabul etmiş olan Alexandre Vallaury ve Kemalettin Bey çokça etki yaratmışlardır.

Eugène Viollet-le-Duc
bugün tarafından oldu ve Google Eugène Viollet-le-Duc herkesçe tanındı. Bravo Eugène Viollet-le-Duc, bravo Google.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eugène Viollet-le-Duc bakın niye Google’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN