Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ninova IŞİD'in elinde

Giriş Tarihi: 11.6.2014

Irak'ta Enbar ve Ninova vilayetlerinin kontrolünü sağlayan IŞİD, Selahaddin vilayetindeki Tuzhurmatu'yu da ele geçirdi. Halk kaçmaya başlarken Maliki, olağanüstü hal ilanı istedi

Irak'ın kuzeydoğusunda aralık ayından bu yana devam eden karışıklıklar Musul'a sıçradı. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları, başkent Bağdat'ın 350 kilometre kuzeyinde yer alan ve ülkenin en büyük ikinci kenti olan Musul'u ele geçirdi. Musul'un başkenti olduğu Ninova vilayetinde kontrolü ele alan militanlar, pazartesi gecesi Musul'daki hükümet binaları, askeri depoları, havaalanını ve hapishaneleri kuşattı. Selahaddin vilayetini de hedef alan IŞİD militanları, Tuzhurmatu kentini ele geçirdiklerini duyurdu..

120 TÜRK İŞÇİ, KENTİ TERK ETTİ
IŞİD'in "Evlerinizi terk edin" anonsları yaptığı 1,8 milyon nüfuslu kentten binlerce kişi, Erbil ve Duhok'a kaçmaya başladı. Polis ve askerler silahlarıyla araçlarını sokaklarda bıraktı. Musul'da bir su arıtma tesisinde çalışan 120 Türk işçi de önceki gece geç saatlerde kentten ayrılarak uzun ve zahmetli yolculuğun ardından Erbil'e ulaştı. İşçiler Hazer güvenlik noktasından otobüslere bindirilerek Türkiye'ye gönderildi. IŞİD, Deyru'z Zor kentindeki Heşeme bölgesini de ele geçirdi. Çatışmalarda 18 kişi öldü. Uluslararası güçlerden yardım isteyen Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Parlamento'dan da Musul'da olağanüstü hal ilan edilmesini talep etti. Maliki, teröristlere karşı savaşacak gönüllü vatandaşları silahlandıracaklarını duyurdu. Parlamento Başkanı Usame Nuceyfi ise Musul'da yaşananları tam bir felaket olarak nitelendirirken, kontrolün yeniden hükümet güçlerine geçmesi için mücadele çağrısı yaptı. Nuceyfi, IKBY Başkanı Mesut Barzani'den de destek istedi. Kerkük'te de dün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. IŞİD militanları Suriye'de hem Esad rejimine karşı hem de Batı'nın desteklediği muhaliflere karşı savaşıyor. 2006'da El Kaide'nin kolu olarak kurulan ancak daha sonra El Kaide'den ayrılan IŞİD'in Suriye'de 15 bin, Irak'ta 5 bin militanının olduğu tahmin ediliyor.

DAVUTOĞLU: KAÇIRILAN ŞOFÖRLER İYİ DURUMDA
Irak'ta IŞİD Musul'u ele geçirirken bölgede bulunan Ninova Santraline dizel taşıyan Kızıl şirketine ait 28 Türk tanker şoförünün de esir alındığı öğrenildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, başta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry olmak üzere Irak ve İran Dışişleri bakanlarıyla görüşerek devreye girmelerini istedi. Davutoğlu, "Kurduğumuz temaslarda şoförlerin durumlarının iyi olduğunu haber almamız şimdilik bizi teselli etti" dedi. NTV yayınına katılan TIR Şoförleri Derneği Başkanı Çetin Ünlü, tüm şoförlerin bugün serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi. Bölgede bulunan bir Türk iş adamı Maliki kuvvetlerinin hiçbir savunma yapmadan Musul'u IŞİD'e teslim ettiğini ve hiçbir devlet görevlisinin kalmadığını söyledi. Öte yandan Suriye'den Lübnan'a giren El Nusra militanlarının, ikisi Türk 9 madenciyi kaçırdığı öne sürüldü.

BİNLERCE MAHKûMU SERBEST BIRAKTILAR
IŞİD militanlarının Baduş Cezaevi'ne düzenlediği saldırıda, aralarında IŞİD ve El Kaide örgütü yöneticilerinin de bulunduğu binlerce kişi firar etti. IŞİD yaptığı açıklamada Musul'da 3 hapishaneyi ele geçirerek 3 bin mahkûmu özgür bıraktıklarını duyurdu.

SURİYE - IRAK SINIR KAPISI DÜŞTÜ
Irak'ta ve Suriye'de eş zamanlı faaliyet gösteren IŞİD, Musul'un Telafer ilçesine bağlı Rabia beldesini ele geçirdi. Suriye Genel Devrim Konseyi, geçtiğimiz yıldan bu yana Demokratik Birlik Partisi (PYD) güçlerinin hâkimiyetinde olan Yarubiye Sınır Kapısı'nın bulunduğu Rabia kasabasının IŞİD militanlarının eline geçtiğini duyurdu. IŞİD'in Halep'te ise Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerle çatışma halinde olduğu açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ninova IŞİD'in elinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN