Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yezidi kadınları köle gibi sattılar

Irak'tan kurtarılarak Fransa'ya getirilen bir aile, basının karşısına geçerek IŞİD'in yaptığı zulümleri anlattı: Musul'daki pazarda 700 Yezidi kadın ortalama 150 dolara satıldı

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Kürt bölgesine yönelik ilerleyişi ile ortaya çıkan insanlık krizine dair yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Terör örgütü IŞİD'in 3 Ağustos'ta Musul'un Sincar bölgesini ele geçirmesinin ardından 1.5 milyon Iraklı evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Mülteciler içinde en zor durumda kalanlar ise Sincar Dağı'na sığınan Yezidiler oldu. ABD'nin IŞİD'e yönelik hava saldırıları ve bölgedeki Kürt güçlerinin birleşmesiyle dağlara sığınan 80 binden fazla Yezidi'nin neredeyse tamamı kurtarıldı. Ancak kurtarılana kadar onlarca Yezidi açlık ve susuzluktan hayatını kaybederken çok sayıda Yezidi kadın da IŞİD'in eline geçti.

1200 KADIN VAR

Fransa merkezli "Tehlike Altındaki Doğu Hıristiyanlarını Koruma Koordinasyonu / Les Chretiens d'Orient en danger" de Musul'dan kaçan 5 kişilik bir Hıristiyan aileyi Fransız basınının karşısına çıkardı. Ailenin lideri olan Nebil Yunan Musul'u terk etmeden önce şahit olduklarını anlattı. Yunan, "Hafta başında IŞİD militanları, Musul'da kurdukları insan pazarında 700 Yezidi kadını sattı. Kadınlar ortalama 150 dolara satıldı ve bu bütün uluslararası camianın gözleri önünde gerçekleşti" dedi. Yezidi topluluğunun önde gelen isimleri de sadece Sincar'da bin 200 kadının IŞİD tarafından kaçırıldığını savunuyor. Kadınların IŞİD'in elindeki Musul ve Telafer'deki okullarda alıkonulduğu belirten yetkililer, Yezidilerin 500 ile 3 bin dolar arasındaki fiyatlara insan tacirlerine satıldığını aktardı. IŞİD'in saldırıları nedeniyle kaçarak Türkiye'ye gelen 338 Yezidi ise, Midyat'ta bulunan Geçici Konaklama Tesisi'ndeki çadır kente yerleştirildi. Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları da, Irak ve Rusya gündemiyle olağanüstü toplandı. Görüşmelerde IŞİD'e karşı Kürtlerin silahlandırılması ele alındı. Halihazırda ABD'nin dışında Fransa, Kürtlere silah sevkiyatına başlarken Almanya ve İngiltere askeri mühimmat desteği veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yezidi kadınları köle gibi sattılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN