Muhalif bakanları görevden alabilir

Başkanı Obama, Suriye ve IŞİD stratejisindeki farklı fikirleri nedeniyle Dışişleri Bakanı Kerry ve Savunma Bakanı Hagel'ı görevden alabilir. Hagel, mevcut politikaların Türkiye'yi rahatsız ettiğini savunuyor

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Muhalif bakanları görevden alabilir
, Beyaz Saray'da görev süresinin dolmasına iki yıl kala en ciddi dış politika krizleriyle karşı karşıya. Ukrayna meselesi nedeniyle Rusya ile Soğuk Savaş yıllarına dönüldü. Ebola krizinde etkisiz kalmakla suçlanan Obama'nın Çin'in ekonomik yükselişine karşı da yeterli önlemleri alamadığı söyleniyor. Ancak Obama yönetiminin en sert eleştirildiği nokta Suriye ve IŞİD politikaları oluyor. Obama, Ankara'nın 3 yıldır söylediği Beşar Esad'a karşı ılımlı muhaliflerin desteklenmesi noktasında çok geç kalmakla eleştiriliyor. IŞİD'in ilerleyişi karşısında da yeterli tedbirleri almamakla itham edilen Obama'nın Dışişleri Bakanı John Kerry ile Savunma Bakanı Chuck Hagel'ı görevlerinden alacağı konuşuluyor. Yapılan yorumlarda Kerry ve Hagel'ın Obama'nın Suriye politikasında başarısız olduğunu samimi bir şekilde söyledikleri için görevden alınacakları söyleniyor. New York Times gazetesindeki bir haber de, uzun süredir Washington kulislerinde konuşulan "Kerry ile Hagel'ın dış politikada etkisiz bırakıldıkları" yorumunu doğruladı. Gazeteye konuşan Beyaz Saray yetkilileri, Kerry'nin Obama yönetiminin resmi politika tonlamalarından farklı çıkışlar yaparak kimi zaman Sandra Bullock'ın "Yerçekimi" filminde olduğu gibi kontrolden çıktığını söyledi.

TÜRKİYE VURGUSU

Yönetimde görev yapmış pek çok eski danışman Beyaz Saray'ın ABD tarihinde hiç görülmemiş bir şekilde Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın fonksiyonlarını üzerine aldığı ve mikro yönetim anlayışı ile ciddi bir ulusal güvenlik anlayışı oluşturamadığını belirtiyordu. Gerçekten de aylardır Senato'ya sunması gereken Ulusal Güvenlik Stratejisi'ni bir türlü tanımlayamayan Obama yönetimi, Suriye konusunda da özellikle Esad rejiminin kaderi konusunda büyük bir kafa karışıklığı yaşıyor. Obama tarafından Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ile uyumlu çalışacağı için göreve atanan Savunma Bakanı Hagel de bu stratejinin başta Türkiye ve Fransa gibi kritik önemdeki müttefikleri rahatsız ettiğini düşünüyor. Kabine toplantılarında genelde görüşlerini kendisine saklayan Hagel'ın, konuyla ilgili çok sert bir bilgi notunu Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a ilettiği ortaya çıktı. New York Times gazetesi tüm bunların Obama'nın bu iki bakanı görevden almasını tetikleyebileceğini belirtiyor.

ESKİ BAKANLAR DA TEPKİLİ
Obama yönetiminin Suriye'de uyguladığı başarısız dış politika anlayışı daha önce kabinede görev yapan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Leon Panetta tarafından da eleştirilmişti. Clinton, Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasında çok geç kalındığını söylemiş, Panetta da Obama'nın Suriye'de "dövüşmekten" korktuğunu ima etmişti. ABD'nin eski Suriye ve Irak büyükelçileri de görev süreleri dolduktan sonra Obama yönetimini Suriye ve Irak'ta yetersiz kalmakla suçlamıştı.

EŞİNİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR
ABD'de seçmenler, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamıyla, Senato'nun 33 üyesi ve 38 eyaletin valisi ile eyalet meclisleri üyelerini belirlemek için 4 Kasım'da sandık başına gidecek. Cumhuriyetçiler, Kongre'nin Temsilciler Meclisi kanadında çoğunluğu elinde bulunduruyor ancak ülkedeki genel beklenti Cumhuriyetçilerin Senato'daki üstünlüğü de Demokratlardan alacağı yönünde. Ara seçimlere günler kala ABD Başkanı Barack Obama'nın popülaritesi dibe vurmuş durumda. Bu nedenle devreye First Lady Michelle Obama girdi. Michelle Obama, ekim ayı boyunca 9 eyalette 14 mitinge katıldı. First Lady'nin ön plana çıkarak ara seçimler öncesinde eşi Obama'nın kötüye giden imajını kurtarmaya çalıştığı söyleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalif bakanları görevden alabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN