AB: Filistin devlet olmalı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi Mogherini, Gazze ziyaretinde dünyaya Filistin'in devlet olarak tanınması için çağrıda bulundu. Onlarca Avrupa ülkesinin Filistin'i tanımak için hazırlandığı ileri sürüldü

Giriş Tarihi: 9.11.2014
AB: Filistin devlet olmalı
İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girmelerinin ardından büyük bir gerginliğin yaşandığı Filistin-İsrail hattında sürpriz bir gelişme gerçekleşti. Avrupa Birliği'nin (AB) yeni Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini beraberindeki heyetle dün Gazze'ye gitti. Mogherini, "Ağustostaki savaştan sonra olanları görmek içim buraya geldim ve resmi sıfatımdan önce anne sıfatıyla buradayım. Bu durumun değişmesi gerekiyor ve Gazze'nin nefes alabilecek akciğere ihtiyacı var. AB olarak yeniden imarın hızlandırılması için çalışıyoruz" dedi. Mogherini ayrıca, "Artık sadece oturup olanları izleyemeyiz. Dördüncü savaşa izin veremeyiz. Filistin'in devlet olarak tanınması gerekiyor. Bir ne ihtiyaç var. Bu bizim nihai hedefimiz. Bütün Avrupa Birliği'nin duruşu da bu yönde" dedi. ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan özel haberde ise İsveç'in geçen ay Filistin'i devlet olarak tanımasının ardından birçok Avrupa ülkesinin aynı yolda ilerlediği iddia edildi. ABD ve Avrupalı diplomatlara dayandırılan haberde, Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlamaması halinde Filistin'in devlet olarak tanınacağı belirtildi.

BİR FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ
İsmini vermeden konuşan Avrupalı bir diplomat, "Filistin'in devlet olarak kabul edilmesi için sonsuza kadar bekleyecek değiliz" dedi. Öte yandan İsrail polisi dün bir Filistinliyi daha öldürdü. 22 yaşındaki Kheir Hamdan isimli Filistinli'nin Nasra kentinde öldürülmesinin ardından bölgede yaşayanlar sokaklara döküldü.

AYRIM DUVARI'NI YIKTILAR

Filisti nli aktivistler, Berlin Duvarı'nın yıkılışının yıldönümü nedeniyle, dün Kudüs'teki Ayrım Duvarı'nda delik açtı. İsmini vermek istemeyen aktivist, "Bu duvar, modern çağda ırkçı ayrılığın ifadesidir" dedi. İsrail, Ayrım Duvarı'nı güvenlik gerekçesiyle Batı Şeria ve İsrail arasında 2002'de inşa etmeye başlamıştı. Berlin Duvarı'nın yıkılışının 25'inci yılı bugün çeşitli etkinliklerle anılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB: Filistin devlet olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN