Türkiye'nin en iyi haber sitesi

denediği 'ın görüntülerini paylaştı

ordusu için geliştirilen lazer silahının deneme atışlarının görüntüsü ilk kez yayınlandı.

Giriş Tarihi: 12.12.2014 17:04 Güncelleme Tarihi: 12.12.2014 17:37
ABD denediği LAWS'ın görüntülerini paylaştı

Donanması'nın Basra Körfezi'ndeki USS Ponce gemisine yerleştirilen lazer silah sistemi dört aylık test sürecinin sonunda beklentileri karşıladı. ABD Donanması, adı verilen lazer silah sisteminin atış talimi görüntülerini ilk kez yayımladı. ABD bu silahıyla bir anlamda Yıldız Savaşları'nı başlatmış oluyor.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER!


Görüntülerde, son model lazer silahı hedef olarak seçilen bir botun üzerindeki patlayıcıyı başarıyla vuruyor. Ancak birçoklarının Yıldız Savaşları'ndan aşina olduğu lazer silahı, beklenenin aksine ses çıkarmıyor veya ışık topları göndermiyor.

Hedef botu başarıyla vuran lazer silah sisteminin, aynı şekilde bir uçağı veya insansız hava aracını vurabileceği belirtiliyor.

Tuğamiral Matthew Klunder, yaklaşık bir yıl önce USS Ponce gemisine yerleştirilen lazer silah sisteminin 40 milyon dolara mal olduğunu söyledi. Klunder, "Bu, yönlendirilmiş enerji silahları sisteminin ilk defa bir başka sistem üzerine konuşlandırılması" diyerek silahın önemine dikkat çekti. Klunder, lazer silah sisteminin Cenevre Sözleşmesi uyarınca asla sivil hedefler üzerinde kullanılamayacağını belirtti.

30 kilovatlık silahın menzili şimdilik sadece 1 deniz mili olarak biliniyor. Silahın, ufak bir insansız hava aracını iki saniyede yok edebileceği belirtiliyor.


ABD donanmasının geliştirdiği lazer silah, tıpkı "Yıldız Savaşları" filmlerinde görüldüğü gibi bir enerji ışınını hedefteki nesneyi yakmak veya hassas elektronik donanımı yakarak işlevsiz hale getirmek üzere yönlendiriyor. Silahtaki sistemin hedefe kilitlenerek yakıcı bir ısı gönderdiğini belirten ABD donanma yetkilisi Albay Mike Ziv, ancak filmlerdeki lazer ışınlarından farklı olarak geliştirilen lazer ışınının gözle görülemediğine işaret etti.

ABD donanmasının savaş gemilerinde kullanmayı planladığı diğer elektronik silah sistemi ise, yaklaşık 402 kilometre mesafedeki hedefleri 6 dakika içinde vurma kabiliyetine sahip elektromanyetik raylı toplar. ABD'nin Virginia eyaletinde denemesi yapılan raylı toplardan fırlatılan cisimler, ciddi hasara yol açacak bir hız olan sesin 6-7 kat ötesine erişebiliyor.

Tükenmeden kullanılabilir olmaları, lazer silahları ve elektromanyetik raylı topların füzeler ve diğer bombalar karşısındaki en büyük avantajını oluşturuyor. ABD donanmasında her bir önleyici füzenin maliyetinin 1 milyon dolar olduğuna işaret ediliyor. Bu teknoloji, ABD ordusunun maliyetlerini azami seviyeye indirecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD denediği LAWS'ın görüntülerini paylaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN