Türkiye'nin en iyi haber sitesi

fotoğrafları 'e belge oldu

IKBY Parlamentosu, Sincar'daki trajedinin, Uluslararası Adalet Divanı'nda "soykırım" olarak kabul edilmesi için fotoğraflarının belge olarak sunulduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 13.12.2014 10:58 Güncelleme Tarihi: 13.12.2014 12:16
AA fotoğrafları Lahey'e belge oldu
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, Musul'un Sincar (Şengal) Dağı'ndaki Yezidi dramını ve kaçışını, fotoğraflarıyla dünyaya duyuran Anadolu Ajansına () teşekkür plaketi verdi.

Teşekkür plaketinde, "Kürdistan Parlamentosu olarak belge niteliğindeki fotoğraflar ve dokümanlar nedeniyle Anadolu Ajansı'na teşekkür ediyoruz. Anadolu Ajansı, insani değerlerin korunması noktasında önemli bir tavır sergileyerek, Şengal'deki trajedinin, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım olarak kabul edilmesi için yardımcı olmuştur" ifadelerine yer verildi.

ZİYARET EDENLERE HEDİYE EDİLİYOR


IKBY Parlamentosu, AA foto muhabiri Emrah Yorulmaz imzalı 20 fotoğrafı, katalog haline getirdi. Söz konusu katalog, Meclis'i ziyaret edenlere hediye ediliyor.

Terör örgütü IŞİD'in, 3 Ağustos'ta Sincar ilçesine saldırması sonucu binlerce Yezidi, Sincar Dağı'na sığınmıştı. Yaklaşık bir hafta dağda kalan Yezidiler, güvenlik koridorunun açılması sonucu 10 Ağustos'tan itibaren dağdan inip, Suriye tarafına geçmişti. Günlerce dağda ölüm korkusuyla aç ve susuz kalan Yezidilerin kaçışını, AA, fotoğraf ve görüntüleriyle dünyaya duyurmuştu.

Sincar Dağı'na sığınan Yezidilerin "ölüm yürüyüşünü" gösteren fotoğraflar, Türkiye ve Ortadoğu medyasının yanı sıra ABD ve Avrupa'daki önemli basın organlarında yayınlanmıştı. AA'nın fotoğraf ve görüntüleri, Fransa'nın fotoğraf dergilerinden "Le Monde de la Photo" (Fotoğraf Dünyası), Fransa'da haber fotoğrafçılığının gündemini oluşturan "Paris-Match" adlı haftalık dergi ile The Sunday Times, The Sunday Telegraph, La Stampa, Independent, Die Welt gibi önde gelen gazetelerin birinci sayfalarında yer bulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AA fotoğrafları Lahey'e belge oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN