Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki i'nde Türkçe vaaz yasağı

Giriş Tarihi: 29.12.2014 09:23 Güncelleme Tarihi: 29.12.2014 14:29
Prizren'deki Sinan Paşa Camii'nde Türkçe vaaz yasağı

Osmanlı döneminden kalma Balkanların en büyük camisi olma özelliğine sahip olan tarihi i'nde Türkçe vaaz yasaklandı.

Türkiye Cumhuriyeti TİKA tarafından onarılan ve dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından açılan 'nın tek Türkçe vaaz veren camisinde, bundan böyle Cuma namazında Türkçe hudbe okunmayacak ve vaaz verilmeyecek.

Türk dilinin resmi dil olduğu 'deki i'nde Türkiye Cumhuriyeti tarafından görevlendirilen İdriz Keskin Hoca DHA'ya yaptığı açıklamada, kararın Prizren İl Müftüsü Lütfü Balık tarafından alındığını ancak bu kararın en kısa zamanda düzeltilerek geri çekileceğini umduğunu söyledi.

İMAM DEĞİŞİMİNDEN SONRA BAŞLADI

Kararın Emin Paşa Camii'nin onarıma girmesi ardından caminin imamı olan Davut Lezi'nin Sinan Paşa'ya imam olarak görevlendirilmesiyle başladığı belirtildi.

Prizren İl Müftüsü Lütfü Balık imzalı kararda, vaazların sadece Arnavut dilinde yapılacağı yer alıyor. Kararın ikinci maddesinde aynen şu ibareler yer alıyor: "Davut Lezi, 'Sinan Paşa' Camii'nde Cuma hutbe vaazlarını Arnavutça yapmakla yükümlüdür, Türkiye'den görevli imamın isteğine bağlı ezan öncesi vaaz verebilir" deniliyor.

İsveç'te cami yaktılar TIKLAYIN...

CEMAAT "SAYGISIZLIK" DEDİ

Konuyla ilgili namaz sonrası mikrofonlarımıza konuşan Sinan Paşa Camisi cemaati, alınan karara tepkili. Tek Türkçe vaaz verilen Sinan Paşa Camii'nde böyle bir kararın alınması 'saygısızlık' olarak nitelendirildi.

CAMİ CEMAATİ OLAYA TEPKİLİ

Konuyu gündeme taşıyan Kosova Demokratik Türk Partisi - KDTP Fİkrim Damka da, konunun takipçisi olduklarını ve durumu gerekli mercilere söylediklerini ifade etti.


DHA'ya konuşan Damka şunları söyledi: "Bu karar Prizren'deki multü etnik halkın yani Türk, Arnavut ve Boşnak halkalrının hiçbir zaman din açısından sorun yaşamamasına rağmen birilerinin bu kararı alması sanki topluluklar arası fitne ve fesat amaçlamaktadır."

Camiye bu terbiyesizliği yaptılar TIKLAYIN...

OSMANLI'NIN ÖNEMLİ ESERLERİNDEN

Sinan Paşa Camii, MS. 1615 (hicrî 1024) yılında Kosova'da bulunan Osmanlı-Türk eserleri içinde en ünlülerinden biri. Sinan Paşa tarafından yaptırılan cami içinde de bu kayıt mevcut. Cami mimarisi ve konumuyla da Prizren'in en önemli sembollerinden biri olarak biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prizren'deki Sinan Paşa Camii'nde Türkçe vaaz yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN