Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM için kararı vermek üzere toplanıyor

Giriş Tarihi: 30.12.2014 21:06 Güncelleme Tarihi: 30.12.2014 23:13
BM Filistin için kararı vermek üzere toplanıyor

l'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu olan bağımsız devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı bugün TSİ 24.00'te oylanacak.

l'in işgal ettiği topraklarından çekilmesi ve başkenti Doğu olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısı bugün oylanıyor.

BM'de Arap ülkelerinin temsilcileri, tasarının oylaması için izlenecek yol haritasının belirlenmesi amacıyla toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Ürdün'ün BM Daimi Temsilcisi Dina Kawar, toplantıda tasarının oylamaya sunulması yönünde karar alındığını söyledi.

Toplantının ardından BMGK üyesi Ürdün, tasarının oylanması için Konsey Başkanlığı'na resmen başvurdu. BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı da Konsey üyelerini New York saati ile 17.00'de (TSİ: 24.00) acil toplantıya çağırdı.

Tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden 9'unun destek vermesi ve daimi üyeler ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere'den herhangi birisinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

TÜM FİLİSTİN GAZZE İÇİN AYAKLANDI - TIKLAYIN


ABD'den dün yapılan açıklamada tasarıya destek verilmeyeceği bildirilmişti. ABD'nin tasarıyı veto etmesine kesin gözüyle bakılıyor. İngiltere de bugün tasarıya destek vermeyeceğini duyurdu ancak veto edip etmeyeceğini açıklamadı.

İSRAİL'İN 2017'YE KADAR İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLMESİ İSTENİYOR

Karar tasarısında, 12 ay içinde kalıcı bir barışa ulaşılması ve İsrail ile Filistin'in demokratik ülkeler olarak yan yana barış içinde yaşamalarının temini isteniyor.

Tasarıda, barış anlaşmasının ardından İsrail'in Haziran 1967'den sonra işgal ettiği topraklardan 2017 sonuna kadar çekilmesi ve bu çekilme ile başkenti Doğu Kudüs olacak Filistin devletinin kurulmasını üçüncü bir tarafın denetlemesi kabul ediliyor.

'ye ablukanın kaldırılmasının da talep edildiği tasarıda sınır kapıları açılarak Gazze'ye insanların ve eşyaların giriş çıkışlarının normale dönmesi isteniyor.

Tasarıda çözüm bulunması istenen diğer konular arasında İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular ve su sorunu da yer alıyor.

"YANLIŞ BİR ZAMANDA YANLIŞ BİR TASARI"

ABD, bugün BM Güvenlik Konseyine sunulacak Filistin tasarısını "yanlış bir zamanda yanlış bir tasarı" olarak değerlendirdi.

Filistin topraklarında İsrail işgalinin sona ermesi amacıyla hazırlanan BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı, TSİ ile 24.00'te BM gündemine gelmesi bekleniyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Jeff Rathke, günlük basın brifinginde konunun sorulması üzerine, bu tasarıyı desteklemediklerini belirterek, "Yanlış zamanda yanlış bir tasarı" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin son iki gündür aralarında Mısır, Suudi Arabistan, Rusya, Fransa, Almanya ve İngiltere'nin de bulunduğu bazı ülkenin dışişleri bakanlarının yanı sıra, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştüğünü belirten Rathke, "Kerry'nin muhataplarıyla görüşmelerinde, bu tasarının yapıcı olmadığı ve zamanlamanın kötü olduğuna dair geniş bir kabulü sezdiğini" dile getirdi.

Bu tasarıyı desteklemediğinin işaretlerini veren ülkeler olduğunu ifade eden Rathke, ayrıca, aylardır yapıcı ilerlemenin sağlanamadığı bir ortamda tasarının istikrarsızlaştırıcı çabalara yer açacağını söyledi.

Ürdün'ün BM Daimi Temsilcisi Dina Kawar, BM'de Arap grubunun Filistin tasarısı üzerinde yapılacak değişiklikler konusunda anlaştığını belirterek tasarıyı bugün BM Güvenlik Konseyi Başkanlığına sunacaklarını söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM Filistin için kararı vermek üzere toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN