Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'i haritadan sildiler

Dünyanın önde gelen matbaalarından HarperCollins'in, 'daki okullar için özel olarak hazırladığı bir haritada, yıllardır Filistin'i işgal eden 'in adına yer verilmedi.

Giriş Tarihi: 3.1.2015 13:24 Güncelleme Tarihi: 3.1.2015 17:44
İsrail'i haritadan sildiler
Merkezi New York'ta bulunan ve medya devi Rupert Murdochs News Corporation'a ait HarperCollins adlı matbaa, 'e haritasında yer vermedi. Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, HarperCollins'in Orta ve Yakın Doğu ülkelerindeki okullar için özel olarak hazırlanan haritada, İsrail'in komşuları olan ülkelerin tamamının adına yer verildi. Ayrıca İsrail'in sınırları çok belirgin olmayan şekilde çizilirken adına da yer verilmedi.

Konunun Katoliklerin haber dergisi 'The Tablet' de yer alması üzerine, sosyal medyadan HarperCollins'e gelen yoğun eleştiriler, matbaaya geri adım attırdı. Facebook sayfası üzerinden açıklama yapan HarperCollins, "Yakın ve Orta Doğu için hazırlanan haritada İsrail'in adına yer verilmemesi nedeniyle üzgünüz. Söz konusu ürün piyasadan çekilirken, kalanların baskısı durduruldu" denildi.

Netanyahu: Kudüs ebediyen İsrail'in TIKLAYIN...

BİLEREK Mİ YOKSA HATA MI?

HarperCollins'in İsrail'in adını hata sonucu mu yoksa bilerek mi haritaya yazmadığı konusu netlik kazanmadı. 'The Tablet'e göre İsrail'in adı bilinçli olarak silindi. Ortadoğu'ya özel olarak hazırlanan haritada, tepki çekeceği düşünülerek yerel hassasiyetler göz önünde tutuldu ve İsrail'in adı haritada yer almadı.

İsrail'de Netanyahu için kritik seçim TIKLAYIN...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'i haritadan sildiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN