Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de büyük operasyon başladı

ve peşmerge desteğini almasının ardından Kürt güçleri 'de IŞİD'i geriletti.

Giriş Tarihi: 3.1.2015 11:34 Güncelleme Tarihi: 3.1.2015 15:47
Kobani'de büyük operasyon başladı
Suriye'nin Kobani kentinde IŞİD ile ÖSO ve peşmerge desteğini alan YPG güçleri arasındaki çatışmalar yeni yılda da durmak bilmedi. Kentin iç kısımlarında aralıklarla devam eden ve şiddeti geçmişe göre azalan çatışmalardan kaçan IŞİD militanlarının uzaktan kumandalı tuzaklarla dehef şaşırtıyor.

YPG militanları ÖSO ve peşmerge desteğini almasının ardından Kobani'de IŞİD'i geriletti. Kobani'de önemli ölçüde kontrolü ele alan YPG güçlerinin, IŞİD'e takviye gelebilecek stratejik öneme sahip yollarda da denetimi sağladığı bildirildi. STAR'a konuşan Kobani'deki ÖSO Komutanı Abdullah Dede, Kobani'nin yüzde 20'sinin IŞİD güçlerinin elinde olduğunu söyledi.

TEMİZLEME HAREKETİ BAŞLADI

ÖSO Komutanı Dede, "PYD güçleri ve ÖSO kentin içini temizliyor. Bizim IŞİD'İ püskürtmek için ağır silahlarımız yok. Bu nedenle ağır ilerliyoruz. Kentin yüzde 20'si IŞİD elinde. Doğu ile Güney bölümünde halen IŞİd güçleri var. Peşmerge güçleri sürekli IŞİD mevzilerini havan ve roketlerle bombalıyor. Ama ilerlemeyi kayıp vermeden sürdürüyoruz. IŞİD mayınlama yapıyor. En büyük tehlike bu. Uzaktan kumandalı bombalar var. Bunları kullanıyorlar. Kobani'de IŞİD'in bulunduğu bölgelerde sağlam evler kalmadı. Evlerin yüzde 95 kullanamaz halde" diye konuştu. IŞİD'e karşı önemli bir üstünlük sağladıklarını dile getiren Dede, koalisyon güçlerinin IŞİD mevzilerini bombalamasının önemli olduğunu, ancak kendilerine ağır silah desteğinin de verilmesini istedi.

Bu arada, Koalisyona ait savaş uçaklarının Kerkük sınırındaki Tilwerd köyünde IŞİD'i bombaladığı ve bombardımanda çok sayıda örgüt üyesinin öldürüldüğü bildirildi.

BARZANİ ÇEPHEDE

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, GüwerMahmur Cephesi'nde Peşmerge Güçleri'ni ziyaret etti. Cephe komutanlarıyla bir toplantı yapan Neçirvan Barzani, çatışmalardaki son durumu değerlendirdi ve peşmergenin son 2 gün içinde bu cephede elde ettiği başarıya dikkat çekti. Barzani, "2015 yılının Kürdistan Bölgesi ve Irak için terörden arındırılmış bir yıl olmasını umuyorum" diye konuştu. (Star)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani'de büyük operasyon başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN