Karikatürist Latuff: İslam dini bu saldırının kurbanlarından biri

Giriş Tarihi: 9.1.2015 19:11 Güncelleme Tarihi: 9.1.2015 21:49
Karikatürist Latuff: İslam dini bu saldırının kurbanlarından biri

’ya düzenlenen saldırının İslam dinine etkisini betimlediği son karikatürü ile büyük dikkat çeken dünyaca ünlü karikatürist Fransa'da yaşanılanları Daily Sabah’a değerlendirdi.

Daily Sabah'a konuşan dünyaca ünlü karikatürist ifade özgürlüğü konusunda çifte standart uygulandığını belirtti. "İfade özürlüğü ve nefret söyleminin tanımları üzerine bitmek tükenmek bilmeyen bir tartışma sürüyor. Neden bazı kişiler ifade özgürlüğünden yararlanabiliyorken diğer insanlar bu haktan mahrum tutuluyor? Neden belirli konular üzerinde dalga geçilebiliyorken diğer konular bu gruba dâhil değil? Şöyle düşünelim, Nazi soykırımını inkâr etmek ifade özgürlüğü mü yoksa ırkçı bir nefret dili midir? Aynı durum ana akım Batı medyasının İslam dini peygamberi Muhammed ve Holokost karikatürlerine yönelik tutumu içinde tartışılabilir," şeklinde konuştu.

Latuff'un 'ya düzenlenen saldırının İslam dinine etkisini betimlediği son karikatürü büyük dikkat çekti. Son karikatüründe iki silahlı kişi Charlie Hebdo binasına ateş ederken kapı arasından çıkan ateşler arkada resmedilen camiyi hedef alıyor. Latuff karikatüründe İslam dininin bu saldırının kurbanlarından biri olduğunu anlattığını belirtti. "Gerçek bir trajedi ile karşı karşıyayız. Kimse fikirleri yüzünden suçlanmamalı. Ben Charlie Hebdo'nun editöryel politikasını hiçbir zaman savunmadım ama bu şekilde bir saldırıyı da savunamayacağım. Şu an ki durumun tamamen ters etki yaratacağından eminim ve hem Avrupa'da hem de diğer ülkelerdeki Müslüman toplulukların aleyhinde sonuçlanacak. Siyonistler ve sağ gruplar şu an Müslümanları ve göçmenleri vurmak için iyi bir nedene sahipler. Eminim böyle olacak, Avrupa'daki Müslümanların hayatını kötü etkilenecek," şeklinde devam etti. Latuff İslam dininin hassasiyetine hakaret etmeye yönelik yapılan alayların arkasındaki gerçek sebebin hala belirsiz olduğunu söyledi.

"Kim bilir, Müslümanlara yönelik nefret, ifade özgürlüğünün sınırlarını zorlamak ve Müslümanlarla dalga geçmek sadece eğlenmek içindir. Kim bilebilir? Gerçek şu ki ölenler iyi ya da onurlu bir sebep yüzünden ölmedi, Müslümanları tahrik etmek ve İslama karşı olan nefreti beslemek içindi," diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK: Daily Sabah

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karikatürist Latuff: İslam dini bu saldırının kurbanlarından biri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN