Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da isyanı

tarafından yayımlanan ve Hz. Muhammed'e hakaret eden ler 'ın başkenti Grozni'de 800 bin kişinin katılımıyla barışçıl şekilde protesto edildi

Giriş Tarihi: 20.1.2015
Çeçenistan'da karikatür isyanı
'nın başkenti 'te 7 Ocak'ta düzenlenen ve 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların yankıları sürüyor. Avrupa Birliği'nin 28 üyesinin dışişleri bakanları, alınacak güvenlik önlemlerini görüşmek üzere dün bir araya geldi. Toplantıda bakanların Türkiye ile işbirliğinin geliştirilmesini istedikleri öğrenildi. Diğer taraftan dergisi tarafından yayımlanan ve Hz. Muhammed'e hareket eden ler protesto edilmeye devam ediyor. Gazze ve İran'ın başkenti Tahran'da gösteriler düzenlenirken, en büyük protestolara Rusya'ya bağlı Cumhuriyeti ev sahipliği yaptı. Çeçenler başkent Grozni'deki Çeçenistan'ın Kalbi isimli cami önünde toplandı. Devletin "Ben Muhammed Peygamberi seviyorum" ismiyle organize ettiği mitinge 800 bin kişi katıldı.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ'NDE CHARLİE HEBDO GERGİNLİĞİ - TIKLAYIN

ALMAN GAZETE YAHUDİ KARİKATÜRÜ İÇİN ÖZÜR DİLEDİ - TIKLAYIN

Ülke nüfusunun 1.3 milyon ve başkent nüfusunun 250 bin olduğuna dikkat çeken göstericiler, katılımın bu denli yüksek olması nedeniyle protestolarının Paris'teki yürüyüşten daha etkili olduğunu söyledi. Ellerinde "Biz Hazreti Muhammed'i seviyoruz", "Ellerinizi Peygamberimizden çekin" yazılı dövizler taşıyan katılımcılar, "Ey Allah'ın Resulu biz seni seviyoruz" dedi ve tekbirler getirdi. Mitingde Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Avrupa'daki gazeteciler ve siyasetçilerin sahte ifade özgürlüğü ve demokrasi kılıfı altında "hakaret ve kültürsüzlük özgürlüğü" geliştirdiğini ve milyonlarca inançlı insanın duygularına hakaret ettiğini söyledi. Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin de Müslüman toplumunun hiçbir dine ve değerlere saldırılmasını kabul etmediğini vurgulayarak, "İslam barış demektir ve bu bir hakikattir. Hiç kimse dinimize terör damgası vuramaz. Burada toplanarak karikatürlere hayır diyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeçenistan'da karikatür isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN