Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harika iş çıkarıyorsunuz

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, sınır güvenliği konusunda Türkiye'yi övdü: Suriye'ye gitmek isteyen yabancı savaşçıların engellenmesi konusunda Türkiye'nin yürüttüğü çalışmalara dikkat çeken Hammond, 'Harika iş çıkarıyorlar' dedi

Giriş Tarihi: 23.1.2015
Harika iş çıkarıyorsunuz
, Türkiye'nin, 'e katılmak için Suriye'ye gitmek isteyen kişileri durdurma konusunda harika bir iş çıkardığını vurguladı. Hammond, Londra'da gerçekleştirilen "IŞİD ile mücadele" toplantısının ardından ABD Dışişleri Bakanı ve Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile birlikte İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Yabancı savaşçıların Suriye'ye gitmelerinin ve İngiltere'ye dönmelerinin engellenmesine ilişkin soru üzerine Hammond, şöyle konuştu: "İngiltere'den giden yabancı savaşçılarla mücadele çok katmanlı bir yaklaşım gerektiriyor. Bu kişileri belirlemeli ve gitmelerini engellemeliyiz. Eğer giderlerse, dönüşlerini engellemeliyiz. Avrupa'daki ortaklarımızla bu konuda çalışmalıyız. Çünkü birçok kişi Avrupa ülkelerini transit olarak kullanıyor. Transit rotaları olarak kullanılan ülkelerdeki güvenlik güçleriyle irtibat halindeyiz. Türkiye, Suriye'ye gitmek isteyen kişileri durdurma konusunda harika bir iş çıkarıyor. Sınırın yapısından yüzde yüz başarılı olamazlar, Türk Başbakanı bu konuda kesinlikle haklıdır. Ancak harika bir iş çıkarıyorlar." Londra'daki toplantıyla IŞİD'i zayıflatmak ve mağlup etmenin amaçlandığını dile getiren Hammond, IŞİD ideolojisinin dünyanın her yerinde sona erdirilmesinin önemini de vurguladı.

ÇAVUŞOĞLU DA KATILDI
20 ülkeden yetkilinin katıldığı "IŞİD ile mücadele" toplantısında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı temsil etti. Görüşmenin ana gündem maddesi IŞİD'e militan ve para desteğinin önüne geçilmesi oldu. Avrupa polis ofisi Europol'ün verilerine göre, AB üyesi ülkelerden en az 5 bin kişi Suriye ve Irak'a savaşmaya gitti. Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, toplantıya IŞİD'le silahlı mücadele yürüten Kürt bölgesinden bir temsilcinin davet edilmemesine tepki gösterdi.

REHİNELER İÇİN SÜRE BUGÜN DOLDU
IŞİD'in salı günü yayımladığı videoda serbest bırakılmaları için 200 milyon dolar talep ettiği iki Japon rehine için tanıdığı süre bugün doldu. IŞİD'in verdiği 72 saatin geçmesinin ardından Kenji Goto ve Haruna Yukawa isimli Japon rehinelerin sonunun örgütün öldürdüğü diğer rehineler gibi olmasından endişe ediliyor. Japonya hükümet sözcüsü rehinelerin serbest kalması için her yolu denediklerini söyledi. Ancak sözcü, videonun yayımlanmasından bu yana IŞİD'den başka bir mesaj almadıklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harika iş çıkarıyorsunuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN