'dan Obama'ya üstü kapalı cevap

Giriş Tarihi: 25.1.2015 15:25 Güncelleme Tarihi: 25.1.2015 15:44
Netanyahu'dan Obama'ya üstü kapalı cevap

Kongresi ile Beyaz Saray arasında gerilime neden olan "Mart ayı ziyareti" ile ilgili konuşan , kendisi ile görüşmeyerek tavır koyan Obama'ya üstü kapalı cevap verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin , Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın daveti üzerine Kongre'ye hitap etmek için mart ayında gideceği Washington ziyaretine ilişkin, "İsrail'in geleceğini teminat altına almak için davet edildiğim her yere gideceğim" dedi.

Netanyahu, bakanlar kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı olarak, "İran'ın nükleer silahlara sahip olmasını engellemek için elinden geleni yapmanın görevi" olduğunu ifade ederek, "Bu uluslararası bir çaba ve İsrail'in geleceğini teminat altına almak için davet edildiğim her yere gideceğim" diye konuştu.

İran'la yürütülen nükleer müzakerelere değinen Netanyahu, "Önümüzdeki haftalarda, büyük devletler ile İran arasında imzalanması muhtemel çerçeve anlaşması, bu ülkenin nükleer silah elde etmesini kolaylaştıracaktır. Bu da ilk olarak İsrail'in güvenliğini tehlikeye sokacaktır" iddiasında bulundu.

KONGRE DAVET ETMİŞ BEYAZ SARAY İSTEMEMİŞTİ

Netanyahu, "Lübnan ve Suriye'ye müdahil olan İran şimdi de aynı şeyi Yemen'de yapıyor. İran, şimdi de Golan Tepeleri'nde bize karşı faaliyetlerde bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın Netanyahu'yu daveti, Kongre ile Beyaz Saray arasında gerilime neden olmuştu. Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı Boehner, İsrail Başbakanı Netanyahu'yu İran konusunda Kongre'nin ortak oturumuna hitap etmesi için davet ettiğini, bu girişimi hakkında Beyaz Saray'la istişarede bulunmadığını söylemişti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise Netanyahu'nun ziyaretinden Boehner'ın açıklamasından hemen önce bilgilendirilmelerinin "ilginç" olduğunu kaydederek, kendileriyle istişare edilmeden yapılmış bu daveti "normal diplomatik protokolün ihlali" olarak nitelemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Netanyahu'dan Obama'ya üstü kapalı cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN