Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunanistan'da zafer 'ın

Avrupa'daki ekonomik dengeleri çok yakından ilgilendiren nde, radikal sol SYRIZA'nın lideri büyük zafer kazandı

Giriş Tarihi: 26.1.2015
Yunanistan'da zafer Çipras'ın
Yunanistan dün, tarihinin en kritik seçimlerinden biri için sandık başına gitti. Seçimlerin mutlak galibi, radikal sol SYRIZA partisi oldu. Genel seçimlerde 18 yaş üstü 9 milyon 800 bin seçmen, 19 bin 500 sandıkta, 07.00-19.00 saatleri arasında oy kullandı. Yüzde 25'i açılan sandıklardan çıkan ilk sonuçlara göre, SYRIZA yüzde 35,5 ile büyük zafer kazandı. Bu oy oranı korunduğu takdirde, SYRIZA'nın tek başına hükümet kurması için 300 sandalyelik Yunan parlamentosunda gerekli olan 151 milletvekiline ulaşma olasılığı güçlenmiş olacak. Bu seçimlerde de oy oranını koruyan aşırı sağcı Altın Şafak partisinin yüzde 6.3 ile üçüncü büyük parti konumuna gelmesi sürpriz olarak nitelendi. Saatler ilerledikçe oy oranı düşen iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi (YDP) yüzde 27.7 ile ikinci, ılımlı sol eğilimli POTAMI yüzde 5.9 ile dördüncü, komünist parti KKE yüzde 6 ile beşinci, sosyalist PASOK yüzde 5 ile altıncı ve Bağımsız Helenler Partisi (ANEL) yüzde 4.7 ile yedinci sırada yer aldı. SYRIZA'nın 40 yaşındaki lideri Aleksis , oyunu kullandıktan sonra, "Yunan halkı bugün ülkenin feraha kavuşması ümidi ile yeni bir sayfa açılmasına karar verecek" dedi.

HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ

Yunan seçim sisteminde, birinci gelen parti, 300 sandalyelik parlamentoda 50 sandalye 'bonus' kazanıyor. Ancak tek başına hükümet kurması için gerekli olan 151 sandalye çıkarabilmesi için, yüzde 38'den fazla oy alması gerekiyor. Çipras, parlamentoda çoğunluğu sağlasa da sağlamasa da bugün Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilecek. Çipras, çoğunluğu sağlayamadığı takdirde, küçük partilerle koalisyon hükümeti kurmanın yollarını arayacak. Seçim yenilgisini kabul eden YDP lideri ve Başbakan Andonis Samaras da Çipras'ı arayarak tebrik etti. Samaras, partililere ise "Yeni hükümete bütçe açığı olmayan ve krizden çıkmaya hazırlanan bir ülke teslim ediyorum" dedi. Bu arada eski Başbakan Yorgo Papandreu'nun kurduğu Demokrat Sosyalistler Hareketi Partisi (KIDISO), yüzde 2.4 ile yüzde 3'lük barajı aşamadı ve parlamento dışında kaldı.

AVRUPA'YI DEĞİŞTİRECEĞİZ
SYRIZA'nın lideri Aleksis Çipras, yollara dökülen coşkulu partililerin toplandığı Atina Üniversitesi önünde yaptığı konuşmada, seçimi kazanmalarının Avrupa'nın değişimi için bir fırsat olduğunu söyledi. "Bugün herkes için bir bayram günüdür. Yarından itibaren kollarımı sıvayıp, işbaşı yapacağız" Çipras, AB ve IMF'nin Yunanistan'a tayin ettiği müfettişlerden oluşan troyka için de "Troykalar maziye gömülmüştür" ifadesini kullandı. Çipras, AB ve IMF ile sıfırdan başlatacağı yüz yüze müzakerelerde hükümetinin önerilerini getireceğinden söz etti.

İLHAM KAYNAĞI OLACAK
Seçim sonuçlarıyla Yunanistan'nın 5 yıllık ızdırabının sona ereceğini söyleyen Çipras, SYRIZA'nın galibiyetinin, diğer Avrupa ülkelerinde kendileriyle aynı görüşleri paylaşanlar tarafından da coşkuyla karşılandığını kaydetti. SYRIZA'nın zaferini kutlamak için Atina'ya gelenler arasında İtalyan, İspanyol ve Fransız sosyalistler de vardı. Seçimleri izleyen yabancı gazeteciler de AB liderlerinin tek tek arayarak kutladığı Çipras'ın, Avrupa solu için bir ilham kaynağı olabileceğini belirttiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'da zafer Çipras'ın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN