Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve 'nun arasında gerginlik

ABD, İsrail'i "sarsılmaz" müttefik olarak nitelendirse de yönetimiyle kabinesi arasındaki ilişkiler, müttefiklikten ziyade krizler doğuruyor.

Giriş Tarihi: 6.2.2015 01:47
Obama ve Netanyahu'nun arasında gerginlik
ABD ve İsrail tarihten bu yana sürekli olarak yakın müttefikliklerine vurgu yapsa da özellikle ABD Başkanı Barack ile İsrail Başbakanı Binyamin 'nun iktidarda olduğu son 6 yılda ilişkilere müttefiklikten ziyade gerginlikler damgasını vuruyor.

İki lider de daha iktidara gelir gelmez, bilhassa aralarındaki dünya görüşü farklılığının etkisiyle adeta ileriki yıllarda yaşanacak gerilimlerin "habercisi" olarak ilişkilerde ilk çatlaklar görülmeye başladı. Netanyahu'nun ABD'nin İsrail'e her adımına "koşulsuz" destek vermesi talebi, İran gibi konulardaki sert muhalefeti karşısında, Demokrat Obama yönetiminin gelişmelere olabildiğince daha "rasyonel" ve "mantık çerçevesinde" yaklaşması, aslında sorunların temelinde yatan ana nedeni oluşturdu.

Obama-Netanyahu iktidarları, özellikle İsrail tarafından daha fazla olmak üzere, kimi zaman "üst düzey bir yetkili" ağzıyla perde arkasından, kimi zaman da kamuoyu önünde iki ülkenin birbirine yönelik eleştirilerinin alışılagelmiş dozun ötesine geçtiği bir dönem olarak kayıtlara geçti. Daha iki hafta önce Netanyahu'nun Obama'dan habersiz biçimde Kongre'nin konuşma yapma davetini kabul etmesiyle yaşanan kriz ve hemen sonrasında İsrail'in ABD'nin tüm itirazlarına karşın Batı Şeria'da yeni yerleşim planı açıklayarak "yangına körükle gitmesi", ilişkilerdeki sorunların hala giderilemediğinin en açık göstergesi oldu.

İki lider arasında giderek daha aşikar hale gelen "kan uyuşmazlığının" iki ülke ilişkilerine yansımaması gayretleri genelde başarısız oldu. İsrail Maliye Bakanı Yair Lapid, geçen yılın ekim ayında "ABD ile ilişkilerde kriz yaşıyoruz" ve İsrail'in bir önceki Washington Büyükelçisi Michael Oren, "İsrail'in ABD ile bağları 1975'ten bu yana en kötü krizde" ifadelerini kullandı. Bu sözlerden sonra, iki ülkenin, ilişkilerinde son on yılların en kötü dönemini yaşadığı yorumları ardı ardına geldi. Etkili senatörlerden Cumhuriyetçi John McCain de geçenlerde yaptığı bir açıklamada, " ilişkileri hiç bu kadar kötü olmadı" dedi.

Dolayısıyla iki ülke Obama ve Netanyahu'nun iktidarları döneminde adeta "zoraki ittifak" görünümü verdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Obama ve Netanyahu'nun arasında gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN