Ukrayna için dörtlü zirve

, Ukrayna, ve liderlerinin dörtlü zirvesi öncesi "Ukrayna temas grubu" Belarus'un başkenti 'te toplandı.

Giriş Tarihi: 11.2.2015 14:25
Ukrayna için dörtlü zirve
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (), , Ukrayna ve ayrılıkçılardan oluşan temas grubu temsilcileri 'teki eski başkanlık rezidansında biraraya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerde, yarın "Normandiya formatı" olarak aldlandırılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Cumhurbaşkanı François Hollande'nin Ukrayna krizini görüşmek üzere Minsk'te düzenleyecekleri zirve öncesi son detaylar görüşüldü.

Görüşme sırasında taraflar, doğudaki gerginliğin giderilmesine ilişkin gerçekleştirilen bu görüşmede ateşkesin sağlanması, ağır silahların geri çekilmesi ve taraflar arasında sağlanan mutabakatların hayata geçirilmesinin kontrol edilmesi konularını ele alırken, görüşmelerde ayrıca doğu bölgelerinin siyasi yapısı ve yönetim şekli ile bölgede yerel seçimlerin yapılması konusunda da fikir alış verişinde bulundu.

Toplantıya Ukrayna adına eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya'nın Kiev Büyükelçisi Mihail Zurabov, AGİT'in Kiev Temsilcisi Heidi Tagliavini ile Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından tek taraflı ilan edilen Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri temsilcileri Denis Puşilin ve Vladislav Deynego katıldı.

Bu görüşmelerde ayrılıkçıları temsil eden Denis Puşilin, daha sonra Minsk'teki temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Puşilin, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyeti temsilcilerinin Üçlü Temas Grubu'na, doğuda ateşkesin sağlanması ve barışın temin edilmesine ilişkin önerilerini sunduklarını kaydederken, söz konusu önerinin doğudaki krizin çözümüne ilişkin tedbirleri içerdiğini dile getirdi.

Puşilin, AGİT ve Ukrayna temsilcilerinin, söz konusu öneriyi teslim aldıklarını, önerinin incelenmesi ve yanıtlanması için görüşmelere ara verdiklerini belirtti. Puşilin, taraflar arasında ateşkesin sağlandığı konusunda konuşmak için henüz erken olduğunu dile getirirken, "Biz, kendi önerilerimizi sunduk, artık onların cevabını bekleyeceğiz" ifadesini kullandı.

Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin son dönemde yeniden yükselmesiyle bölgedeki çatışmalar ve can kayıpları da artarken, geçen ay sonunda taraflar arasında Minsk'te yapılan Üçlü Temas Grubu toplantısında, doğudaki gerginliğin giderilmesi konusunda uzlaşma sağlanamamıştı.

Bunun üzerine, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen Perşembe günü Kiev'de Petro Poroşenko ile ertesi gün de Moskova'da Vladimir Putin ile görüşmelerde bulunmuş, dün de Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderleri telekonferans yöntemiyle yaptığı görüşmelerde, doğudaki krizin çözümü için, bugün Üçlü Temas Grubu'nun, 11 Şubat'ta da, Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderlerinin Belarus'un başkenti Minsk'te bir araya gelinmesi konusunda mutabakat sağlanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna için dörtlü zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN