'ın yerinde

Bir dönem ’ın devrik lideri Hüseyin’in heykelinin yer aldığı ’ın Firdevs Meydanı’nda artık ’ın dini liderleri ve ’in posterleri yer alıyor.

Giriş Tarihi: 19.2.2015 10:32 Güncelleme Tarihi: 19.2.2015 10:57
Saddam'ın yerinde Humeyni
Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD işgali sırasında 2003 yılında yıkılan Hüseyin heykelinin olduğu meydana, İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Ruhullah ve şu anki dini lider Ayetullah Ali 'in yer aldığı bir poster asıldı.
Gazeteye göre meydandaki poster, Şii milislerden oluşan ve bizzat İran tarafından kurulan Hüseyin Tugayı'nın ilanını duyurmak amacıyla asıldı.

Saddam heykelinin yerine İranlı liderlerin posterinin asılması, 'ta işgal sonrası dönemde artan Tahran etkisini gözler önüne seren en çarpıcı örneklerden biri.

Saddam döneminde, iki ülke arasında 1980-88 yılları arasında savaş yaşanmış, 1 milyondan fazla İranlı ve Iraklı ölmüştü.

İran'ın desteklediği ve IŞİD karşıtı mücadele gerekçesiyle sayıları her geçen gün artan Şii milisler, insan hakları örgütleri tarafından sivilleri öldürmek, göçe zorlamak ve işkence yapmakla suçlanıyor.

Irak ve Suriye'deki askeri varlığını önceleri reddeden İran, IŞİD'in ilerlemesinin ardından 'kutsal mekânları korumak, ülke ordularına ve gönüllü milislere askeri danışmanlık yapmak' gerekçesiyle bu bölgelerde bulunduğunu açıklamıştı.

İRAN'IN IRAK'TA ETKİSİ

İran yönetimi, Irak'ta mezhepçi ve ayrımcı politikalar yürüttüğü gerekçesiyle ülkedeki farklı kesimler tarafından eleştirilen ve görevini Şii siyasetçi Haydar İbadi'ye devreden eski başbakan Nuri Maliki'nin en büyük destekçisiydi.

İran Haydar İbadi hükümetiyle de yakın ilişkilerini sürdürüyor.

İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyon gücü Kudüs Gücü'nün başındaki isim General Kasım Süleymani'nin Irak topraklarındaki operasyonlara katıldığına dair fotoğraflar İran basını tarafından yayınlanıyor.

Son olarak üst düzey bir İranlı komutan, İsrail'in Suriye'nin Kuneytra bölgesinde gerçekleştirdiği ve altı Hizbullah mensubunun öldürüldüğü saldırıda yaşamını yitirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saddam'ın yerinde Humeyni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN